Amsterdam, procházku kolem kanálů si dám

Amsterdam to jsou uzoučké uličky s domy sklánějícími se nad kanálem, spousty tulipánů, ulice plné cyklistů, ale také coffee shopy či neuvěřitelně živá čtvrť červených luceren. Hlavní město Nizozemska je také ideálním cílem pro milovníky umění, kteří sem jezdí za Rembrandtem a Van Goghem. A kdo na cestách rád zkouší různé dobroty, jistě ocení obrovské kornouty horkých křupavých hranolek či neskutečně sladké vafle plněné karamelem.

Amsterdam, který je hlavním a zároveň největším nizozemským městem, se proslavil především vodními kanály, jimiž je protkané jeho historické centrum. Kanály začali v Amsterdamu vznikat už v době jeho založení, kdy bylo potřeba odvodnit původně bažinatou půdu, aby zde bylo možné stavět. Kanálů zvaných grachty je tu víc než sto kilometrů a ty nejstarší pocházející ze 17. století, kdy sloužily hlavně k dopravě zboží. Tři hlavní historické kanály Herengracht, Prinsengracht a Keizensgracht tvoří kolem města půlkruh zvaný Grachtengordel. Město je kvůli množství kanálů spojeno víc než tisícovkou mostů, z nichž mnohé se pravidelně zvedají, aby umožnily průjezd lodí.

Kanály lemují malebné domy, které jsou uzoučké, ale o to vyšší. Získat pozemek na dobrém místě hned u kanálu totiž nebylo snadné. Protože nebylo možné vynášet zboží nahoru po úzkém schodišti, vytahovalo se do horních pater pomocí kladky umístěné pod štítem domu. Právě proto jsou domy lehce nakloněné nad kanály, aby se při tahání zboží neponičila fasáda. Nejstarší a nejkrásnější domy najdete mezi ulicemi Leidsestraat a Vijzelstraat v místě zvaném Zlatý oblouk.

Úzké uličky s domy naklánějícími se nad kanály začínají už u amsterdamského nádraží, na konci třídy Damrak. Nedaleko odtud, za Bazilikou sv. Mikuláše se nachází nejstarší část Amsterdamu Zeedijk. Tady najdete Starý kostel, neboli Oude Kerk, postavený již v roce 1213. Paradoxem je, že právě tady v nejstarší části města procházíte mezi výlohami, v nichž stojí téměř nahé ženy. Jste totiž ve čtvrti červených luceren, typické velkým množstvím nevěstinců. Prostitutky ostatně v amsterdamském přístavu bývaly odedávna, v roce 1850 tu takových podniků bylo na 200 tisíc obyvatel dvě stě.

Když budete pokračovat podle kanálu dále, můžete dojít k náměstí Dam, které je už po staletí centrem Amsterdamu. Stojí tu Královský palác, který dříve býval radnicí, nebo kostel Nieuwe Kerk ze 14. století, kde se konají svatby členů královské rodiny či uvedení králů na nizozemský trůn. Uprostřed náměstí se tyčí 22 metrů vysoký obelisk na památku obětí druhé světové války se dvěma sochami lvů a urnami s půdou ze všech nizozemských provincií a kolonií.

Když budete z náměstí pokračovat uličkou Nes, dostanete se mezi takzvané Hofjes, což bývaly chudobince pro ženy, zřizované nejprve církví a později i bohatými obchodníky. Nejznámější z nich je Begijnhof, neboli domov jeptišek. Když se vám podaří najít ne zrovna výrazný vchod z ulice Spui, octnete se uvnitř velikého tichého dvora plného zeleně s kostelem uprostřed.

Jen kousek odtud najdete také malé náměstí Muntplein s mincovní věží, která stojí na místě původních městských hradeb. Právě tady, na břehu kanálu Singel, který dříve sloužil jako vodní příkop chránící město, začíná plovoucí květinový trh. Koupit si tu můžete hlavně cibulky tulipánů, které jsou holandskou národní květinou.

Procházku můžete pokračovat třeba na příjemné náměstí Rembrandtplein plné kaváren a hospůdek. Náměstí ke slavnému malíři odkazuje nejen svým jménem, je tu také socha Rembrandta, který se nachází uprostřed výjevu ze svého nejslavnějšího obrazu Noční hlídka.

O kousek dál uvidíte dvě budovy, které mezi obyvateli Amsterdamu nejsou zrovna oblíbené. Kvůli stavbě moderních budov radnice a opery totiž muselo být strženo několik středověkých domů. Za nimi již se tyčí věž renesančního kostela Zuiderkerk, najdete tu i další významné historické budovy jako někdejší sídlo Nizozemské Východoindické společnosti, či Rembrandthuis, kde malíř se svou ženou Saskií žil mezi lety 1639 a 1660.

Pokračujte na náměstí Nieuwmarkt k bývalým městským vahám, neboli Waag. Budova vážnice připomínající spíše hrádek sloužila nejen jako centrum amsterdamských trhů, konaly se tu také veřejné popravy. Krom toho tu také sídlily různé cechy, od 17. století tu měl zasedací síň a pitevnu cech chirurgů. Později přestal hrad sloužit svému účelu, dnes je v něm restaurace.

Mimochodem, trhy v Amsterdamu můžete zažít i dnes, vyrazte třeba na ulici Albert Cuypstraat. Zdejší trh Cuypmarkt nabízí všechno od jídla až po oblečení. Právě tady můžete vyzkoušet třeba sladkou vafli s karamelem, nebo raději zůstat u klasických hranolek v papírovém kornoutku. Tradiční nizozemský trh se o víkendech koná také na Noordermarkt.

Nezapomeňte vyrazit také za uměním, Amsterdam je na muzea opravdu bohatý. Kdo by neznal slavné Rijksmuseum, které musíte navštívit už kvůli Rembrandtově Noční hlídce. V muzeu najdete umělecké sbírky od raných náboženských, přes holandské mistry 17. století, až po autoportrét Vincenta van Gogha. K vidění tu jsou ale také sbírky asijského umění, zbraní, nebo třeba dokonale realistických domečků pro panenky ze 17. století.

V muzejní čtvrti se nachází také městské muzeum Stedelijk zaměřené na moderní umění, a slavné muzeum Vincenta Van Gogha, kde najdete většinu jeho obrazů včetně slavných Slunečnic nebo Pokoje v Arles. Unaveni uměním si můžete zajít odpočinout do nedalekého městského parku Vondelpark. Když už se pohybujete v umělecké čtvrti, zajděte si ještě ke kostelu Westerkerk, kde je pohřben Rembrandt.

Za kostelem už začíná bývalá židovská čtvrť Jordaan. Dnes vybízí spíše k procházkám kolem kanálů, najdete tu i muzea sýrů či tulipánů. Nejvýznamnějším muzeem této čtvrti je však dům Anne Frankové. Deník této dívky z německé židovské rodiny, která se za války dva roky ukrývala v amsterdamské kancelářské budově otce Otty Franka, se stal světoznámým.

Total Views: 1865 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *