V historickém centru belgického městečka Bruggy se střídají úzké uličky středověkého rázu s kanály, díky kterým se městu přezdívá Benátky severu. Atmosféru Brugg dotváří čtyři větrné mlýny, které stojí v parku na kraji města. Neméně idylické centrum s kanály má i o něco větší Gent s impozantním hradem na soutoku řek Leie a Lieve. V Belgii ale nepřijdou zkrátka ani gurmáni, milovníci čokolády ochutnají všelijaké druhy pralinek a nemenší je výběr piva – ale pozor, každý z více než šesti set druhů belgického piva patří jedině do té správné sklenky.
Historické jádro Brugg ležící na ostrově obkrouženém kanály má neopakovatelnou atmosféru se zachovalou středověkou architekturou.
Ve 13. století totiž bylo město jedním z nejvýznamnějších center mezinárodního obchodu s prosperujícím přístavem, zbohatlo hlavně díky obchodu se suknem.
Bruggy se staly součástí obchodního spolku Hanza a právě Bruggy byly městem, kde vzniklo slovo burza, a to podle rodiny van der Beurse, která zde založila v roce 1309 první směnárnu.
Na konci 15. století ale nastal úpadek města. Moře totiž během několika let zaneslo kanál Zwin, který umožňoval námořním lodím dostat se až do městského přístavu. Po odchodu námořníků a obchodníků se v Bruggách zastavil čas a právě proto si dodnes zachovaly svou středověkou podobu.
Nejlépe si celé Bruggy prohlédnete z 83 metrů vysoké věže Belfort na náměstí Groote Markt, kde nejdete i gotickou radnici, která je nejstarší budovou ve městě.
V patnáctém století byly Bruggy centrem výtvarného umění, své ateliéry tu měli malíři Jan van Eyck nebo Hans Memling. Milovníci umění by neměli vynechat gotický kostel Panny Marie, kde je v jedné z postranních kaplí ukrytá Michelangelova bruggská madona.
Zajímavostí Brugg jsou čtyři větrné mlýny, které stojí u okružního kanálu. Mlýny soužili k mletí obilí a zároveň byly zdrojem energie. Nejstarší z nich, Sint Janshuysen, pochází z roku 1770 a je dodnes funkční.
Historický Gent pochází ze 13. a 14. století, kdy město prosperovalo díky obchodu se suknem. Gent byl tehdy druhým největším městem Evropy na sever od Alp a byl například větší než Londýn.
Městu vévodí mohutné hradby a objekt starobylého hradu Gravensteen z 12. století, z jehož věže je krásný pohled na celé město.
Vidět odtud můžete malebné uličky, živé náměstí Korenmarkt, nebo gotickou katedrálu St-Baafskathedraal. Siluetu města dotvářejí také věže kostela St-Niklaaskerk a gentská zvonice Belfort, která se svou výškou 91 metrů tvoří dominantu města.Staré cechovní domy s krásnými štíty zrcadlícími se na vodní hladině můžete obdivovat třeba na nábřežích Graslei a Korenlei, která jsou také centry dnešního společenského života Gentu.
V jižní části historického centra se nachází klášterní areál Begijnhof, tedy uzavřený komplex domků obývaných bekyněmi. Bekyně byly zbožné vdovy nebo svobodné ženy, které žily ve středověku v malých společenstvích, věnovaly se modlitbě a charitativní činnosti.
Dnes je Gent významným přístavním městem. Třetí největší přístav v Belgii má díky kanálu spojení s mořem a působí v něm kromě tradičních firem s textilem také velké společnosti jako Honda nebo Volvo.