Cyklovýprava z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod České republiky

Den 0: Cesta

Všimli jste si někdy v Praze na Hlaváku vlaku, jehož konečná stanice má zvláštní název Návsí (Nawsie)? Přesně tak, i s tou závorkou, do Polska je to totiž kousek a na Slovensko ještě blíž. Tam dnes míříme, cesta trvá skoro pět hodin, nejbližší městečko je Jablunkov a nejvýhodnější bod republiky, co by kamenem dohodil…

Den 1: Z nejvýchodnějšího bodu do Těšína

Nejvýchodnější bod zdolán! A jedeme na západ… Třinecká železárna je fascinující obří obluda se spostou trubek, mostků a kouřících komínů. A česko-polský Těšín pro nás nedopadl zrovna lichotivě, za řekou v Polsku jsou uličky nějaké útulnější. Tak konečně zahraniční dovolená 🤣

Den 2. Frýdek Místek, Hukvaldy, Nový Jičín

Frýdek je hezký, s nejlepší zámeckou kavárnou, jen ten pseudohradní Kaufland hned pod náměstím to kazí. Zato Hukvaldy jsou takový moravský Karlštejn, a to nemluvím o architektuře, ale o davech turistů… Na hrad jsme se přes ně neprobili, tak posílám aspoň lišku Bystroušku. A Nový Jičín je nádherný, náměstí skoro italské…

Den 3. Vzhůru na Hostýn

Do kopců přes tři kraje, z Moravskoslezského do Olomouckého a Zlínského, stále nahoru a dolů, zato krásnou krajinou. Lázeňská zastávka v Hranicích. Kruté stoupání na Hostýn a na vrchu nádherná křížová cesta od Jurkoviče. Takový komiks z kachliček, precizní příběh se spostou postav, neméně precizně restaurovaný.

Den 4. Sjezd do Baťova kraje

Zlín známe a víme, že je super, tentokrát jsme ocenili hlavně kvalitní cyklostezky. Z Otrokovic mám kolo, jinak je to město fajn předměstí absolutně bez centra. Jinak dnes po stopách křížků a soch oprávněných nadačním fondem Adopce památek! A na závěr Kroměříž, krásná jako vždy a kromě zahrad nás tentokrát přivítala i milým koupalištěm…

Den 6. Přes kopečky severně od Brna do Náměšti

Tentokrát to bylo hodně o přesunu, takže navštívených míst méně. U zámku v Rájci nad Svitavou jsme vjeli do krajiny na sever od Brna, která je na pohled krásně zvlněná a pro cyklisty celkem náročná. Ale je tady toho spousta k vidění, Tišnov s kostelem v Předklášteří, zámek Lysice, Boskovice… Před pár lety jsme to tu projeli důkladně, takže teď jen profrčíme do Veverské Bítýšky a podvečerní Náměšti. Moc toho nevidíme, sochy z mostu jsou u restaurátora a centrum plné jakýchsi závodů do vrchu, tak se sem asi budeme muset vrátit… pěkně i s prohlídkou zámku :-)

Den 7. Přes Třebíč do Brtnice

Za Náměští kopečky zmírnily a zbyl i čas na kochání. Což je dobře, protože Třebíč se neomrzí ani při několikáté návštěvě… Nádherná bazilika, židovský hřbitov a nechybělo ani kafe v uzoučkých uličkách židovského města. Brtnice je trochu pozaponenutá, přitom má kromě průběžně opravovaného zámku taky klášter, kostely a dva mosty se sochami svatých…

Den 8. Vysočinou do Kamenice nad Lipou

Půlka výletu, takže trošku gastroodměn :-). Z luxusní brtnické kavárny ve Výloze přes zámeček Aleje a Třešť na hrad Roštejn, pozoruhodný hlavně sedmibokou věží. Že jsme vjeli na okraj České Kanady se kromě lesů a táhlých stoupání poznalo hlavně podle toho, že přibylo cyklistů. Příjemné domácké občerstvení v Chadimově mlýně. No a na závěr naprosto skvělý pivovar Kamenice nad Lipou. A první širák výpravy v nedalekém lomu…

Den 9. Z Vysočiny k Lužnici

Konečně sjezd a rovina. Cestou hrad Choustník, který jsme před lety kvůli otvíračce nedobyli, tentokrát v plné parádě, včetně výhledů z věže do údolí Lužnice. Pohodička v Táboře a spaní u řeky na vodácké Harrachovce.

Den 10. Jižní Čechy

Ještě malé ohlédnutí za Táborem a pak už idylická jihočeskémá krajina, kde jsou kopce tak nějak mírnější, vesnice upravenější, statky baroknější a kapličky na každém rohu… Klišé, ale sedí to. Můj oblíbený řetězový Stádlecký most, ze zaplaveného vltavského údolí přesunutý na Lužnici. Vyrazte tam určitě na kole, bez dlouhého sjezdu a strmého stoupání není zážitek kompletní… i když pohled z lodi má taky něco do sebe :-) Vltava překonána na Zvíkově, tak jsme si nemohli odpustit stručnou návštěvu hradu…

Den 11. Přes Blatnou do Klatov

V tomhle kraji je zámeček v každé druhé vesnici. Lnáře, Chanovice, Defurovy Lažany (název „Defurovy“ vznikl za hraběte Jana Desfourse). A z daňků v Blatné se staly rozmazlené celebrity, lidi si ke vstupence rovnou koupí pytlík granulí a daněk si o ně řekne klidně parůžkem… Dientzenhoferovské překvapení v obci Nicov, no nečekali jsme nic a ona taková barokní nádhera. A Klatovy už máme rádi dávno :-)

Den 12. Krajem Czernínů z Chudenic

Z Klatov přes kopečky na rozhlednu Bolfánek (s restaurací ještě lepší než výhledy), do Chudenic a Horšovského Týna. V podvečer ještě poloopuštený kostel sv. Anny s hrobkou Trauttmansdorffů.

Den 13. Českým lesem

Kopce, lesní cesty, louky, výhledy a spousta borůvek. Zaniklé obce i ty, kde zůstaly. Rozmlácené kostely, mnohdy zajímavě opravované…

Den 14. Pohraničím na sever

Přes Přimdu se všemi bizáry blízké dálnice i hranic, zato bez hradu, na ten kopec vylezeme někdy příště. Vzhůru mezi zaniklé vesnice v kopcích a blízké setkání s Pořejovem, ze kterého zůstal jen židovský hřbitov a kostel na kopci. Z Tachova do Světců, kde klášter přestavěli na zámek, ze kterého zbyly jen ruiny, zato nedaleká jízdárna je krásně opravená.

Den 15. Ašským výběžkem

V Mariánkách prameny a lázeňské oplatky. Kolem zříceniny kostela ve Vysoké na pohraniční stezky, po rovných asfaltkách nahoru a dolů… Hrázděné domy. Náměstí v Chebu a dál až do Aše. Divné město bez náměstí, ale s nejmilejším kempem hned pod rozhlednou Háj.

Den 16. Nejzápadnější bod republiky dobyt!

Přes kořeny, přes bažiny, ale dorazili jsme… 1100 kilometrů, nespočet vesnic a městeček, hradů a zámků, rozhleden a taky kaváren, restaurací, hospod, hospůdek a pivovarů. Kempy i Bezkempy, spaní v lomu i pod střechou. Jedna srážka s ptákem, jedno odřené koleno a jinak bez defektu (díky našim úžasně spolehlivým kolům)… Krásné to bylo 🧡

Total Views: 1473 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *