Podívat se do opravdového plně vyzbrojeného bunkru se můžete v podhůří Šumavy. Objekt lehkého opevnění nedaleko Annína rekonstruuje skupina nadšenců, kteří ho zároveň několikrát za rok otevírají návštěvníkům, jimž zároveň převlečeni v dobových uniformách poskytnou podrobný výklad. Muzeum se skládá z jedné kompletně zrekonstruované dvoustřílnové pevnůstky, dvou bunkrů v rekonstrukci a řopíku rozstřeleného Němci za druhé světové války.
Řopík je umístěný na skále nad hlavní cestou ze Sušice do Kašperských Hor. Předválečný objekt lehkého opevnění vzor 37 s úhlem sevření střílen 120 stupňů s poválečnou protiatomovou úpravou se snaží dobrovolníci upravit do podoby z let poválečné reaktivace.
Jelikož řopík stojí v prudkém svahu nad silnící, byla již v roce 1937 z týlové strany přistavěna přístupová chodbička, později v 60. letech zakončená prefabrikovanou vstupní šachtou. Maskování na objektu je vytvořeno podle dochovaných dobových fotografií.
Bunkr byl v případě boje obsazený sedmičlennou posádkou. V každé ze dvou střeleckých místností obsluhovali dva vojáci kulomet a třetí sledoval okolí periskopem. Sedmý voják, na kterého zbylo místo ve spojovací chodbičce, udržoval spojení s okolím a obsluhoval ventilátor.Originální výzbroj a vybavení můžete v bunkru vidět i dnes, ze zbraní je to těžký kulomet vzor 37 a lehký kulomet vzor 26. Obě zbraně jsou uchycené na lafetách, které umožňovaly míření díky zakresleným mapám okolního terénu. Z dalšího vybavení jsou v řopíku samopaly, granáty, či ventilátor a funkční telefon.
Na okolních svazích jsou další zachovalé bunkry i rozvalená řopík, který byl po obsazení odstřelený Němci.
Součástí muzea jsou informační tabule u přístupové cesty, které zasvětí návštěvníky do historie vojenského opevnění, výzbroje a výstroje české armády. Nechybí ani výstavka zbraní, nebo vojenský bicykl.
Řopíky byly v Československu budovány před druhou světovou válkou především v pohraničních oblastech. Slovo řopík pochází ze zkratky ŘOP, tedy Ředitelství opevňovacích prací, což byl úřad, který rozděloval zakázky na stavbu objektů opevnění.
Bunkry z doby meziválečné i poválečné byly rozeseté po celém šumavském regionu a mnohde na ně můžete narazit ve více či méně zachovalém stavu dodnes.
Muzeum opevnění v Anníně se nachází u cesty ze Sušice směrem na Kašperské Hory asi 10 kilometrů za Sušicí nedaleko autokempu Annín. Odbočka k muzeu je vlevo nad autobusovou zastávkou Annín- Bohdašice.
Muzeum je otevřené zhruba šest víkendů v roce, celý týden je pak k vidění okolo červencových státních svátků. Otvírací doba je po celý den, tedy zhruba od deseti do šesti.
Díky za propagaci. Jen si prosím opravte ty šílené gramatické chyby hned v úvodu článku – chybějící písmenko, špatné i…
Pavel, předseda Muzeua lehkého opevnění Annín, z.s.
Já děkuju za upozornění i sdílení na facebooku! PS. Chybky už jsou pryč ;-)