Kambodža není jen Angkor Wat, a pokud do této krásné země vyrazíte, vyplatí se určitě navštívit také plovoucí vesnice na nedalekém jezeře Tonle Sap. Jezero tvoří pro Kambodžu zásobárnu vody, dopravní tepnu i zdroj ryb. Navštívit můžete třeba plovoucí vesnici Kampong Phluk, kde všechny domy, včetně školy či kostela, stojí na vysokých kůlech. Po část roku se mezi domy lze pohybovat po souši, jindy je prostor mezi domy zatopený a nezbytným dopravním prostředkem se stává loďka, kterou tu umí řídit už malé děti.
Tonle Sap je největší sladkovodní jezero jihovýchodní Asie. V období záplav několikanásobně zvětší svou velikost, což způsobuje řeka Mekong. Veletok je napájen tajícím himalájským sněhem, vodou ho zároveň zásobují monzunové deště. Každý rok tak jezero zaplaví obrovské množství vody, která se sem dostává proti proudu stejnojmenné řeky. Síla vody z Mekongu je totiž taková, že voda v řece obrátí směr svého toku. Jezero se z rozlohy tři tisíce kilometrů čtverečních v období sucha rozroste až na deset tisíc kilometrů v období dešťů, čímž zaplaví až třetinu úrodných nížin v Kambodži.Jezero je odpradávna nevyčerpatelnou zásobárnou ryb, navíc staří Khmerové dokázali díky propracovanému systému kanálů efektivně využívat jezerem zúrodněnou půdu, díky čemuž sklízeli až čtyřikrát ročně.Na jezeře jsou dodnes zachovány takzvané plovoucí vesnice, kde domy buďto přímo plavou na vodě, nebo jsou postavené na vysokých kůlech tak, aby prostor pod nimi mohla zaplavit voda. Většina obyvatel těchto vesnic se živí rybolovem a loďka se stává životní nutností, ostatně na ní do školy jezdí už malé děti.Plovoucí vesnice je možné navštívit, dobrým místem pro začátek takového výletu je městečko Siem Reap, z něhož se vyjíždí i na návštěvu chrámů Angkoru. Pozor, nenechte se ale zlákat úplně nejbližšími z vesnic, ty totiž zaplavily kromě vody také davy turistů.My jsme zvolili k návštěvě vesnici Kampong Phluk, která leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od Siem Reap. Ve vesnici s převážně khmérským obyvatelstvem žijí asi tři tisíce lidí, jejichž domy jsou postavené na kůlech na břehu kanálu vlévajícího se do jezera Tonle Sap. Vesnice je zhruba od poloviny září do konce února dostupná pouze lodí.Domy jsou postavené na kůlech vysokých až deset metrů a vstup do jediné obytné místnosti, kde žije celá rodina, je možný z několika úrovní tak, jak se postupně mění hladina vody. Když je zrovna sucho, lidé využívají i prostor pod domem, který v horkých měsících nabízí stín a rozšiřuje jinak dost stísněný prostor k bydlení.Na nejvíce vyvýšeném místě v celé vesnici stojí pagoda, která zůstává po celý rok na suchu. V době naší návštěvy zrovna končilo nejmokřejší období a voda pomalu ustupovala, takže jsme nedaleko pagody viděli jednu uličku, ve které se lidé mohli ke svým domům dostat pěšky, nebo třeba na kole, které mají po zbytek roku uschované v horní části domku, kam se nedostane voda.Z vesnice můžete na malé loďce vyjet do zatopeného mangrovového lesa, kde projíždíte mezi z vody vyčnívajícími kmeny stromů. Do lesa vás na malých loďkách (za celkem rozumný poplatek) zavezou místní ženy.A co ještě v Kambodži nevynechat? Kromě samotného městečka Siem Reap taky příjemný odpočinek u moře a v neposlední řadě skvělou khmerskou kuchyni.
Siem Reap je dnes díky své výhodné poloze nedaleko chrámů Angkoru velmi živým městem plným hospůdek a pouličních občerstvení. Název města v překladu znamená Porážka Thajska a připomíná dávné vítězství nad thajskou armádou. Kromě starých koloniálních budov tu najdete i několik pagod a mezi turisty jsou oblíbená i zdejší tržiště. Na krytém tržišti Old Market nakoupíte vše od suvenýrů a oblečení, přes drobné rukodělné výrobky, koření, ovoce, až po různé ryby, vodní havěť a brouky.Během pár hodin (nebo jako my za noc v celkem pohodlném lehátkovém autobuse) se ze Siem Reapu dostanete k moři. My zvolili jako svou základnu větší a celkem živé městečko Sihanoukville, vyrazit můžete ale i na některý z ostrovů, nebo do koloniálního městečka Kep. Ať zvolíte jakkoli, čekají vás písečné pláže a příjemně teplá voda.Povalování u moře dává také dost času ochutnat kambodžské dobroty, ať už jde o obyčejný rozseknutý kokosový ořech, skvělá manga, banány a ananasy, nebo něco teplého. O ryby a především mořské tvory tu není nouze, takže si kdekoli u pláže můžete dát grilované krevety, chobotničky či olihně. Krevety, ryba, kuře, nebo hovězí tvoří základ oblíbeného pokrmu styr fry, tedy masa opečeného na pánvi s lehce osmaženou zeleninou, často se přitom nešetří s chilli papričkami, zázvorem či citronovou trávou. Opravdovým vrcholem pálivosti je pak kuře na chilli a zázvoru, zázvor v Kambodži totiž spíš než jako koření do jídla strouhají jako zeleninu. Stejně jako v sousedním Vietnamu jsou oblíbené i různé polévky s rýžovými nudlemi, často jako hlavní jídlo. V kambodžské verzi ale bývají rovnou ochucené, trochu pálivé a zbarvené do červena, kromě masových vývarů si můžete dát třeba i polévku z vodního špenátu. Specialitou pak je khmerské kuře, kuřecí maso dušené v omáčce připomínající kari s kokosovým mlékem.
Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jak jste se do plovoucí vesnice Kampong Phluk ze Siem Reap dostali? Máme v úmyslu stejný výlet, ale nikde jsem k tomu více nenašla. Předem mockrát děkuji za rady a tipy. S přátelským pozdravem Kateřina K.
Dobrý den, dopravu jsme koupili na místě jako výlet, který obsahoval jak dopravu minibusem, tak i lodí přímo do vesnice. Tam pak byla možnost projít si část na souši a s místními projet na loďce užšími kanály a mangrovovým lesem (paní na úvodní fotce). Trochu turistické to bylo, ale na pohodu :-)