Moře, skály a pořádný pěší výšlap po italském poloostrově Portofino

Nad hlavou vonící borovice, pod nohami skála a hluboko dole se třpytí mořská hladina… tak vypadají výlety po poloostrově Portofino. Vyrazte třeba ke klášteru San Fruttuoso, kam se ostatně jinak než pěšky nedostanete. V zátoce pod klášterem se hluboko pod vodou skrývá obrovská socha Krista, ochránce mořeplavců. Odtud vás cesty a pěšinky dovedou do kdysi rybářského městečka Portofino, které se dnes stalo vyhlášeným letoviskem. Pokud chcete trochu klidnější atmosféru a zároveň dostatek kavárniček, zmrzlináren a dalších italských radostí, ubytujte se raději v Santa Margheritě na jižní straně poloostrova.

Poloostrov Portofino se stejnojmenným přístavním městečkem najdete v italském regionu Ligurie na pobřeží riviéry Levante. Charakteristické strmé skalnaté pobřeží je chráněno v přírodním parku Parco Naturale di Monte di Portofino, který je zpřístupněn sítí osmdesáti kilometrů značených cest lemovaných piniemi a olivovníky. Vydejte se pěšky napříč poloostrovem a užijte si nádherné výhledy na zátoku.

Krásnou procházkou po skalnatých stezkách dojdete třeba do bývalého benediktinského kláštera San Fruttuoso z 11. století, který se nachází v zátoce hluboko na dně skalnatého údolí. Právě proto se sem dostanete jedině pěšky, nebo po moři.

Opatství je zasvěcené katalánskému světci San Fruttuosovi a podle pověsti ho založil španělský biskup Prosperus roku 713 poté, co na útěku před maurskými dobyvateli opustil Iberský poloostrov. Ani zde ale nebyl v bezpečí, roku 984 byl benediktinský klášter dobyt Saracény, už po několika letech byl ale v plné kráse obnoven. Později se dostal do majetku janovské rodiny Doriů, kteří na jeho ochranu nechali roku 1550 zbudovat obrannou věž zvanou Torre de Doria. V kryptě kláštera dodnes naleznete gotické náhrobky příslušníků tohoto rodu.

Na dně zátoky před klášterem se skrývá bronzová socha, která má chránit námořníky před ztroskotáním. Cristus degli Abissi, neboli Ježíš v propasti, je dílo sochaře Guida Gallettiho, kterého inspiroval potápěč Duilio Marcante. Ten chtěl uctít památku italského průkopníka potápění Daria Gonzattiho, jenž na tomto místě v roce 1947 zahynul. Asi 2,5 metru vysoká socha, která bez podstavce váží 260 kilogramů, byla odlita z částí lodí, zvonů, medailí, nebo třeba součástek amerických ponorek. Kdo ji chce vidět, musí se potopit do přibližně sedmnáctimetrové hloubky.

Už je ale čas vyrazit vzhůru po pěšinkách provoněných piniemi a jalovci, překonat strmé stoupání a z vrcholků skal si užívat výhledy daleko na mořský obzor. Podél vinic a olivových hájů pak sejdete do městečka Portofino, které uvidíte už z dálky (a výšky).

Portofino bylo původně rybářskou vesničkou, po úpadku rybolovu se město stalo oblíbenou destinací pro dovolenou šlechticů, dnes sem jezdí bohatí Italové i světové celebrity. Název města zřejmě pochází z doby Římanů, kdy se nazývalo Portus delphini, protože tu žila velká kolonie delfínů.

Městečko vystavěné kolem zátoky je malinké, plné malebných uliček s pastelově barevnými domky. Ve městě je několik kostelů, nejstarší z nich je románský kostel sv. Martina. Kostel sv. Jiří ze 12. století připomíná patrona obce, jehož svátek se každoročně slaví procesími, při nichž jsou vynášeni dva obrovští ukřižovaní Ježíšové, které po zbytek roku uvidíte v oratoři Nostra Signora dell’Assunta.

Nad městečkem stojí v krásné rozkvetlé zahradě hrad Castello Brown, který byl kvůli své strategické pozici původně vojenskou stavbou, kterou využíval i císař Napoleon.

Pokud netoužíte po nóbl podnicích a raději užíváte italské pohody, popojděte z Portofina ještě kousek kolem pobřeží do přístavu Santa Margherita, který je součástí obce Rapallo. I v tomto příjemném městečku ale najdete honosné přímořské vily, rozeseté od moře až vysoko do kopců.

Dojděte si třeba k vile s názvem Durazzo Centurione, kterou obklopuje park s krásným výhledem na záliv. Kromě toho navštivte baziliku Santa Margherita a malý kostelík Sant’Erasmo, který je plný modelů lodí a dalších námořnických záležitostí. Projděte se také po přístavním molu, kde můžete ochutnat dobroty z mořských plodů.

Total Views: 1717 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *