Na kole kolem zámků na Orlici

Projeďte se na kole kolem řeky Divoké Orlice, krajem posetým zámky, který bývá označován jako Česká Loira, protože stejně jako francouzská řeka zde Orlice spojuje hned několik historických sídel. Najdete tady navíc zámky, které jsou nadále v rukách starobylých šlechtických rodů, většinou už moc pěkně opravené, s rozlehlými parky i zámeckými kavárničkami. Ve směru po toku řeky navštívíte nejdříve doudlebský zámek, poté Nový zámek v Kostelci nad Orlicí a putování podél památek zakončíte v Častolovicích.

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí dal v roce 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna a právě rodina Bubnů dnes opět zámek vlastní a spravuje. Zámek je dílem italských renesančních umělců, jak dokazuje renesanční arkáda a toskánské sloupy. Zámeček s unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů nejprve sloužil jako letní sídlo, později byl využíván jako lovecký zámek.

Zámek je jen kousíček od nádraží, takže tu můžete v pohodě zahájit vyjížďku na kole, stačí se připojit na cyklostezku, která kopíruje tok řeky.

Další zastavení je v Kostelci nad Orlicí. Nový zámek tu nechal vystavět v letech 1829–1833 jako rodinné reprezentační sídlo hrabě Josef Kinský a i zde se rodina na zámek vrátila. Empírový zámek je obklopený krásným parkem, a kromě prohlídky reprezentačních prostor láká také k posezení v zámecké kavárničce.

Ani téměř nestihnete opustit zámecký park a hned narazíte na další park a v něm zámek Častolovice. Zámek, jehož dějiny sahají až do 13. století, byl od roku 1694 hlavním sídlem Šternbergů. K zámku patřilo i rozlehlé hospodářské zázemí a samotná budova postupně až do 20. století procházela přestavbami tak, aby byla v souladu s dobou a jejím majitelům se tu dobře bydlelo.

Po roce 1948 museli zámek jeho obyvatelé opustit a sídlila tu internátní škola. Šternbergovi mezitím odešli do Ameriky, později žili i na Jamajce, jak si můžete přečíst v knize Cecilie Šternbergové nazvané Cesta. Její dceři Dianě Phipps Sternbergové byl zámek v roce 1992 v restituci vrácen. I díky tomu, že je uznávanou designérkou interiérů, podařilo se jí vrátit zámeckým komnatám zašlou krásu, a tak dnes zámek uprostřed parku s oborou bílých daňků láká k návštěvě.

Cyklostezka vede z Častolovic dál do Týniště nad Orlicí a poté sleduje meandry řeky až do Hradce Králové. Celkem tak z Doudleb ujedete zhruba 40 kilometrů.

TRASA

Total Views: 820 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *