Od zříceniny hradu Vrškamýk za vyhlídkami na Solenickou podkovu i Orlickou přehradu

Procházka po výhledech na hladinu vodní nádrže Orlík začneme návštěvou zříceniny hradu Vrškamýk u Kamýku nad Vltavou, který kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Další putování už půjde od vyhlídky k vyhlídce, nejprve se přes hladinu Vltavy podíváme na výběžek zvaný Solenická podkova, poté se projdeme po hrázi Orlické přehrady a na závěr vystoupáme na rozhlednu Milada, z níž jsou krásně vidět nejen všechna navštívená místa a hladina přehrady, ale třeba až vrcholky Šumavy.

Z Kamýku nad Vltavou je to po zelené značce jen kousek ke zřícenině hradu, do něhož se dostanete po novém dřevěném mostku. Vrškamýk založil v první polovině 13. století král Václav I., dokončen byl ale až za jeho následovníka Přemysla Otakara II. V té době šlo o důležité sídlo a správní centrum kraje, jeho význam ale brzy začal upadat. Po založení Karlštejna pak Karel IV. převedl zdejší kraje ke svému novému hradu a Vršamýk zůstal opuštěn.

Podobu hradu, který ve své době patřil mezi nejvýstavnější panovnické hrady s obvodovou zástavbou, do značné míry určilo umístění na úzkém hřebenovitém výběžku, obehnaném příkopem a valem. Po prvním dřevěném mostě se, stejně jako dnes, vstupovalo do přední části hradu, kde nejspíš stála jen při jedné straně dlouhá budova. Odtud se se procházelo po dalším dřevěném mostě zakončeném čtverhrannou věží do vnitřního hradu. Ten tvořila dvě křídla po stranách dlouhého nádvoří, zajímavostí je, že tato křídla byla zhruba stejně široká jako samotné nádvoří. Zadní stranu pak uzavíralo třetí palácové křídlo.

Dodnes se z hradu dochoval okružní val a příkopy, přes které opět vedou dřevěné mosty, stejně jako zbytky vstupní čtverhranné věže hradního paláce a stěny jeho křídel. Lze tak dobře pozorovat tvar tří dlouhých prostor vedle sebe, který může připomínat rozložení kostela s bočními loděmi. V nedávné době bylo navíc upraveno okolí zříceniny, kde kromě naučných tabulí přibyla i dřevěná rozhledna a pod ní hřiště se středověkem inspirovanými atrakcemi.

Až se pokocháte hradem, pokračujte po zelené do Zduchovic, kde můžete nahlédnout na zajímavý, ale v uzavřeném areálu nepřístupný, zámek. Po značce vystoupejte ještě na louku nad vesnicí, kde už je třeba začít dávat pozor na cestu. Značenou trasu totiž musíte opustit a uhnout doprava na docela dobře viditelnou širokou lesní cestu. Až bude tato cesta zatáčet doprava, vydejte se na druhu stranu, nejprve kousek po vrstevnici a pak prudce dolů k vyhlídce.

Mezi přehradami Kamýk a Orlík tvoří totiž Vltava menadr, který obtéká poloostrov zvaný Solenická podkova. A právě z vyhlídky vystupující z lesa na skále víc než 150 metrů vysoko nad hladinou řeky na místě nazývaném Na Vraném je vidět krásně celý meandr připomínající podkovu, stejně jako hráz Orlické přehrady.

Od vyhlídky se vraťte na zpevněnou cestu, která vás dovede do vesnice Větrov. Odtud sejdete po silničce a spolu se zelenou značkou do obce Solenice, nad níž se tyčí hráz Orlické přehrady, která rozhodně stojí za prozkoumání.

Samotná hráz patří s délkou asi 500 metrů a výškou přes 90 metrů k největším v Čechách, vždyť Orlík je objemem zadržené vody největší nádrží v České republice a co do rozlohy hned druhou po Lipně. Přehrada byla vystavěna mezi lety 1954 a 1961 jako součást takzvané Vltavské kaskády, soustavy devíti přehrad vybudovaných od 30. do 90. let, kam patří také Lipno, Slapy či Štěchovická nádrž. Jejich účelem je nejen ochrana před povodněmi, ale především výroba elektrické energie. U paty hráze proto byla bezprostředně po jejím dokončení postavena hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami.

Na druhé straně hráze je pak zajímavé zařízení, ozubnicový výtah pro lodě, který slouží k překonání výšky hráze, stejně jako na jiných přehradách plavební komory. Funguje tak, že ve spodní stanici najede jeho vozík do vody, kde se ukotví loď, která potom ve vozíku na suchu stoupá nahoru ke strojovně. Tady se vozík otočí tak, aby loď vjela do vody popředu, a sveze ji k hladině přehrady.

Na břehu u výtahu najděte modrou a červenou značku a spolu s nimi vystoupejte na kopec k rozhledně, z níž budete mít většinu navštívených míst jako na dlani. Rozhledna Milada u Předního Chlumu je téměř 30 metrů vysoká a má devět pater.

Dřevěná věž nabízí dvě zastřešené vyhlídky, z nichž je krásně vidět nejen Orlická přehrada a Solenická podkova, na jejímž okraji rozhledna stojí, ale také vyhlídka, kterou jste navštívili dříve během výletu. Nepřehlédněte taky kostel poutního místa Maková hora u Smolotel. Za příznivého počasí můžete dohlédnout na vrcholky Šumavy, kde lze rozeznat vrchy Boubín, Libín, Poledník nebo Kleť. A uvidíte taky lesy na břehu Kamýcké přehrady, jimiž vás červená turistická značka provede zpátky do místa, odkud jste vyrazili.

Trasa

Total Views: 2162 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *