Děčín, stejně jako mnohá další severočeská města, nemá zrovna pověst výletního cíle, nenechte se ale splést. Vždyť přímo z centra vyjdete městským parkem na skály, z nichž je nádherný výhled na kaňon Labe. Po takzvaném Růžovém hřebeni můžete dojít až do Hřenska a na parádní vyhlídky z vysokých pískovcových skal tu narazíte na každém kroku. Pokud ale máte stejně jako já rádi místa podivná, někdy chátrající a tak trochu tajemná, můžete se zastavit a nasát atmosféru hned na okraji Děčína…
Na Růžový hřeben totiž z centra Děčína zamíříte přes městský park na stolové hoře Kvádrberk. Cestou k němu se na chviličku vydejte podél hlavní silnice na Hřensko, od níž se dá po pravé straně vstoupit do parku. Když se budete pozorně dívat, po levé straně silnice nemůžete minout siluetu opuštěného kostelíka.Kostel stojící dnes na vršku nad rušnou silnicí byl postaven v roce 1934 starokatolickou církví. Po odsunu Němců připadl československé církvi husitské a později v roce 1958 přešel do rukou pravoslavné církve. Později sloužil také jako depozitář děčínského muzea. V roce 1989 ale vyhořel a od té doby chátrá.Teď už je ale čas podél hezké stavbičky (doposud funkční) vodárny Koellborn vystoupat na vrchol Kvádrbergu, odkud se můžete rozhlédnout jako císař. Císařská vyhlídka vám umožní nádherný výhled na město Děčín i do údolí Labe.Odtud vyrazte po červené značce (doprovázené naučnou stezkou), která vás přes Růžové skály a údolí Labských pískovců dovede až do Hřenska. Celou cestu vás bude provázet hluboký kaňon řeky Labe se skalními městy a vysokými pískovcovými věžemi. Nejznámější skalní útvary jsou Labská panna a Jeptiška na levém břehu Labe u Dolního Žlebu, na pravém břehu pak třeba Mnich a Vojtěch.Vyhlídek je po cestě nepočítaně, nás zaujala třeba Růžová vyhlídka, k níž vede z hlavní cesty odbočka červené značky. Z malé v lese ukryté vyhlídky je dobře vidět na okolní skály Růžového hřebene, labské údolí i Děčínský Sněžník.Nejznámější je ale vyhlídka Belveder, kterou tvoří terasa s vysokým zdobeným arkádovým obloukem. Tato vyhlídka totiž kdysi sloužila k zábavě místního panstva. Dnes tu kromě krásných výhledů najdete i restauraci, kde se můžete během výletu občerstvit.
Do Hřenska pak sestoupáte malebným údolím Suché Kamenice lemovaným pískovcovými skalkami a převisy. Jeskyně provází i různé pověsti, jedna z nich dokonce měla být místem, kde přebýval lesní duch. Krásně čistý potok místy tvoří peřeje i malé vodopádky. Vedle pěšiny je ve skále vytesaná lavička, která byla vytvořena v roce 1908 u příležitosti šedesáti let vlády Františka Josefa I.