Český Krumlov není jen o památkách a davech turistů, můžete si odtud udělat také pohodový celodenní výlet, nejprve vlakem ke krásnému gotickému cisterciáckému klášteru Zlatá Koruna a pak pěkně po svých zdolat vrchol hory Kleť a užít si dalekých výhledů ze zdejší rozhledny. A večer už se zase můžete kochat nasvíceným českokrumlovským zámkem.
První zastávkou je klášter Zlatá koruna, který v malebném hlubokém údolí na levém břehu Vltavy nechal v roce 1263 vystavět král Přemysl Otakar II. Cisterciácké mnichy sem pozval z rakouského kláštera Heiligenkreuz a ti zde pak působili až do roku 1785, kdy byl klášter – stejně jako mnohé další – zrušen Josefem II.
Celý areál pak koupili Schwarzenbergové, jejichž správa ale klášteru příliš neprospěla, byly tu různé továrny a sklady. Na začátku 20. století byla průmyslová činnost ukončena a začala pozvolná oprava klášterního areálu. Po druhé světové válce přešly budovy pod státní správu a nyní je můžete navštívit.
Při prohlídce si projdete nejkrásnější místnosti a seznámíte se se životem zdejších mnichů. Nahlédnete do malého konventu s gotickou patrovou kaplí Andělů strážných a do velkého konventu s křížovou chodbou, na závěr prohlídky se pokocháte trojlodním gotickým, částečně barokně upraveným, kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Úplně nejcennější dílo pak najdete v soukromé opatské kapli. Jde o gotický deskový obraz Zlatokorunské madony z doby kolem roku 1410.
Po prohlídce kláštera je čas vyrazit na výšlap. Spolu s červenou turistickou značkou se vraťte směrem k nádraží a pokračujte vzhůru. Na okraji Zlaté koruny se ještě máte možnost občerstvit v hostinci Na Letné a pak už se spolu s červenou zanořte do lesa. Celkem asi sedmikilometrová trasa vás přes osadu Kokotín dovede na vrcholek Kleti.
Jako první tu uvidíte budovu hvězdárny, která je nejvýše položená v Čechách a specializuje se na pozorování planetek, které se nebezpečně přibližují k Zemi. V letní sezóně lze hvězdárnu navštívit. O kousek dál na samotném vrcholku kopce pak stojí chata s rozhlednou a za ní vysoký televizní vysílač.
Rozhlednu na nejvyšším vrcholku Blanského lesa nechal postavit v roce 1825 kníže Josef ze Schwarzenberku, říkalo se jí proto také Josefova věž. V prvních letech fungovala jako trigonometrický bod a byla hojně využívána kartografy.
Novogotická věž s cimbuřím je 18 metrů vysoká a za dobré viditelnosti z ní jsou vidět až vrcholky Alp. Také v běžných dnech je na co koukat, kromě začátku i cíle dnešní výpravy uvidíte část Šumavy, Novohradské hory, Českobudějovicko a Třeboňsko, nebo třeba jadernou elektrárnu Temelín. Sto let po stavbě rozhledny k ní přibyla turistická chata, která funguje dodnes a můžete se tu před další cestou občerstvit, skvěle tu vaří a mají i vlastní pivo.
A pak už stačí seběhnout asi sedmikilometrovým klesáním do Českého Krumlova, jehož prozkoumání se určitě vyplatí věnovat nějaký další den. Krumlov sice není nutné nijak zvlášť představovat, že je krásný, tuší každý Japonec. Přesto se pojďme podívat na pár míst, které stojí za to neminout…
Historické centrum zabírá prostor téměř ze všech stran obklopený meandrem Vltavy, zastavěný spletí křivolakých středověkých uliček i měšťanských domů ze 16. století. Na vršku stojí gotický chrám sv. Víta a kousek od něj najdete vyhlídkovou terasu, odkud je krásně vidět zámek.
Dole u řeky v budově bývalého pivovaru sídlí Egon Schiele Art Centrum, kde stojí za návštěvu nejen Schieleho expozice, ale také aktuální výstavy moderního umění.
Když pak přejdete řeku pod zámek po mostě nazývaném Lazebnický, ocitnete se ve čtvrti Latrán, kde rovněž nechybí úzké uličky a historické domy, mnohdy navíc s příjemnou kavárnou v přízemí.
Odtud už jednoznačně vede cesta vzhůru na zámek, který byl v minulosti sídlem Rožmberků. Když přejdete nad příkopem střeženým místními oblíbenými medvědy, dostanete se do obrovského hrado-zámeckého komplexu seskupeného kolem pěti nádvoří.
Zajímavostí je zdejší barokní divadlo, které je dodnes funkční a při jehož návštěvě nahlédnete i do technického zázemí, kde pochopíte, jak bylo možné vytvářet neuvěřitelné efekty krajiny a počasí i jak se mění kulisy.
Odtud je to jen kousek do zámecké zahrady s rokokovou fontánou, letohrádkem Bellarie a dalším zajímavým krumlovským divadlem, totiž tím s otáčivým hledištěm.