Portugalskem až na kraj světa, k majáku Cabo da Roca i do pohádkové Sintry

Při návštěvě portugalského Lisabonu se můžete vydat na úplný okraj Evropy, konkrétně na nejzápadnější bod kontinentu. Ten se nachází na výběžku zvaném Cabo da Roca s majákem a nádherným výhledem na vysoká skaliska i nekonečný oceán. Cestou se zastavte také ve městečku Sintra, bývalém letním sídle portugalských panovníků plném všemožných paláců, vil a zámečků. V zahradě jednoho z nich dokonce najdete věž, která vede hluboko pod zem. Pokud raději míříte do historie, můžete vystoupat k ruinám maurského hradu a užít si atmosféru dávných dob i daleké výhledy.

Dominantou Cabo de Roca je veliký maják, který je dodnes funkční. Jeho okolí nabízí nádherné výhledy na skály a útesy strmě padající do mořských vln, při pohledu do vnitrozemí zase krajina se sukulenty a horami v pozadí vypadá jako na divokém západě. Souřadnice mysu jsou 38°47′ severní šířky a 9°30′ západní délky, což vám prozradí památník umístěný na útesu vysoko nad mořem. Jak napsal portugalský básník Luís da Camoes, na Cabo da Roca země končí a moře začíná.

Jen nečekejte, že si romantických výhledů na skaliska a sluncem zalitý oceán budete užívat o samotě, mys je oblíbeným turistickým cílem a lidí je tu opravdu spousta. Dokonce si odtud můžete za patřičný poplatek odvézt certifikát o tom, že jste navštívili nejzápadnější bod Evropy.

V Sintře si odpočinete jako portugalští králové

Sintra, která bývala královským letním sídlem, je někdy díky mnoha pozoruhodným, nezvykle barevným či zdobeným palácům přezdívána pohádkové město. Městečko vzdálené pouhých třicet kilometrů od Lisabonu si oblíbili portugalští panovníci, kteří tu hledali odpočinek i příjemné klima přímořských hor. Právě po okolních kopcích najdete roztroušené výstavné paláce obklopené velkými zahradami a parky.

Nás do Sintry nalákal hlavně palác Quinta da Regaleira a především jeho veliká zahrada plná různých staveb a stavbiček. Právě tady naleznete podzemní věž, zvanou také věž do pekel. Věž jako ze středověkého hradu totiž nevede do výšky, ale naopak 27 metrů pod zem. Palác i se zahradou, kaplí, umělými jeskyněmi, rozhlednami, jezírky, fontánami a dalšími bizarními stavbami si nechal na počátku 20. století vybudovat milionář António Augusto Carvalho Monteiro. Palác i zahrada nezapřou jeho zájem v alchymii, zednářství či templářství a skrývají v sobě prvky romantismu, gotické renesance i manuelského slohu.

Pro trochu méně bláznivý zážitek si musíte vyšlapat na kopec, kde se rozkládá starý maurský hrad Castelo dos Mouros. Z maury vystavěného a Portugalci při obléhání poničeného hradu se sice zachovaly jen ruiny, dodnes se ale můžete projít po jeho hradbách, vystoupat na čtyři věže a užívat si výhledu do okolí.

Na protějším kopci rozhodně nepřehlédnete žluté a růžové budovy zámečku Palácio de Pena. Architektura paláce z roku 1840 je extravagantní směsicí gotiky, renesance, manuelského slohu a maurských prvků, přesně jak si to přáli královna Marie II. s manželem Ferdinandem z rodu Saxe-Coburg-Gotha, kteří se ho nechali postavit od německého architekta barona von Eschwege. Mimochodem podobu parku paláce navrhl český zahradní architekt působící u portugalského dvora Václav Cífka.

Ani královský palác Palácio Nacional de Sintra na náměstíčku uprostřed starého města určitě neunikne vaší pozornosti, už z dálky na sebe totiž upozorní výraznou siluetou dvou bílých kónických komínů. Palác byl ve 14. století vybudován na místě původní maurské pevnosti a další čtyři století sloužil jako hlavní letní sídlo portugalských panovníků.

Total Views: 2205 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *