Rozkvetlým krajem zámků z lysické zahrady k rájeckým kaméliím

Krytá promenáda vycházející ze zámeckých pokojů přímo do rozkvetlé zahrady je poznávacím znamením zámku Lysice. Krom toho tu můžete obdivovat rozmanité sbírky rodiny Dubských, třeba orientální předměty, které si ze svých cest přivezl námořní admirál Ervín Dubský. Rozsáhlé sbírky umění a knih i zahrada nechybí ani nedalekému zámku Rájec nad Svitavou. Ten proslavily rájecké kamélie, nádherné květiny, které každé jaro zaplaví interiéry zámku.

V Lysicích stávala nejprve renesanční vodní tvrz, přestavěná v první polovině 18. století na barokní zámek, z něhož se dodnes zachovala fasáda vstupního průčelí. Současnou podobu komorního rodinného sídla získal zámek za posledních šlechtických majitelů, kterými byli od počátku 19. století až do druhé světové války Dubští z Třebomyslic.

Na poslední majitele v Lysicích dodnes zbylo mnoho vzpomínek, prohlédnout si můžete nábytek, sklo, porcelán či obrazy, velikou sbírku zbraní včetně samurajských mečů i dvě knihovny. Jedna z nich připomíná spisovatelku Marii von Ebner Eschenbach, neteř majitelů zámku. Předměty dovezené z Orientu zase upomínají na námořní plavby Ervína Dubského na Dálný východ. Tohoto námořníka, cestovatele a sběratele se odkazuje i útulná zámecká kavárna.

Po prohlídce zámku si projděte nádhernou pozdně renesanční okrasnou zahradu z první poloviny 17. století, která vychází z principů italské terasovité zahrady. Komnaty zámku s vrchní částí zahrady propojovala empírová sloupová kolonáda s krytou pergolou. V místech ohraničených sloupy kolonády se původně nacházelo hřiště pro míčové hry, to bylo v polovině 18. století přeměněno v zahradní parter s bazénem s vodotryskem. Uprostřed zdi horní terasy byla vybudována grotta, ve výklencích okolo pak najdete alegorické sošky dvanácti trpaslíků, představujících jednotlivé měsíce roku. Navštívit můžete i oranžerii a zámecké zahradnictví ze druhé poloviny 19. století.

Rájecký zámek a jeho kamélie
V Rájci nad Svitavou si nechal zámek ve stylu Ludvíka XVI postavit v letech 1763-1769 Antonín Karel ze Salm-Reiffercheidtu, držitel Řádu zlatého rouna a jeden z nejvlivnějších šlechticů na dvoře Marie Terezie. Panství získal v době, kdy se zde po předchozím požáru žádná stavba nenacházela, mohl si tak vybrat moderní plány francouzského architekta Isidora Amanda Canavela. Ten navrhl rokokově klasicistní stavbu, charakteristickou mansardovou střechou členěnou vikýři. Knížecí rodině Salmů patřil zámek až do roku 1945.

V interiérech najdete díky sběratelské činnosti Salmů obrazy západoevropských, holandských a vlámských mistrů. Zámecká knihovna s více než šedesáti tisíci svazky v jedenácti jazycích je jednou z největších v České republice. Do rájeckých sbírek patří také kolekce křišťálových pohárů z období manýrismu, jejíž velkou část vytvořili bratři Ambrosius a Octavius Miseroni, slavní brusiči drahých kamenů na pražském dvoře císaře Rudolfa II..

Zámek je obklopen anglickým parkem, jehož součástí je také čestný dvůr ve stylu francouzské zahrady s bazénkem a květinovými záhony. Zámecké zahradnictví se od roku 1973 specializuje na pěstování kamelií, jejichž sbírka sem byla převezena z Průhonic u Prahy. Dnes v Rájci pěstují čtyři sta odrůd, z nichž některé byly vyšlechtěny zdejším zámeckým zahradníkem Janem Dvořákem.

Na kole na pivo i na rozhlednu
Z Lysic do Rájce je to 15 kilometrů a návštěvu obou zámků tak můžete spojit s pěkným cyklovýletem. Krajina je tak akorát zvlněná a cestou navíc potkáte několik dalších míst, kde stojí za to se zastavit. Příjemným osvěžením bude zastávka v Černé hoře spojená s návštěvou místního pivovaru. Kromě ochutnávky různých druhů piv si tu můžete projít křížovou cestu na zámecký vrch.

Překvapení vás čeká v lesích jen o pár kilometrů dále nad vesnicí Bořitov. Na úpatí vrchu Velký Chlum na vás každou chvíli vykoukne v pískovci vytesaná socha či reliéf. Nejvýraznější z nich je sousoší husitských bojovníků Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého z roku 1927. Autorem všech soch je rodák z nedalekého Bořitova Stanislav Rolínek.

Na vedlejším Malém Chlumu najdete dřevěnou dvoupatrovou rozhlednu s výhledem na Černou Horu, Doubravice nad Svitavou i zříceninu hradu v Boskovicích. Rozhledna se nachází na místě hradiště, které tu vzniklo na přelomu doby bronzové a železné.

A jedna chutná rada na závěr, pokud si chcete dát burger v pravém americkém motelu s červenými koženými sedačkami, zastavte se na benzínce u vesnice Krhov.

TRASA

Total Views: 2625 ,

2 thoughts on “Rozkvetlým krajem zámků z lysické zahrady k rájeckým kaméliím

    1. kachna.h@gmail.com Autor příspěvku

      Díky, soutěž je sice na facebooku, ale odpověď je správná i tady :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *