S Kachnou údolím Kačáku: jarní procházka od mlýna ke mlýnu i na rozhlednu

V údolí Loděnického potoka, přezdívaného taky Kačák, se střídají staré mlýny s nedotčenou přírodou a taky s chatovými osadami, u kterých si dnes už ducha starých trempů musíte spíš představit. Jarní procházku si kromě hledání rozkvetlých rostlin na březích potůčku můžete ozvláštnit taky výstupem na nedalekou rozhlednu na Vysokém vrchu, ze které uvidíte okolní lesy Křivoklátska a Rakovnicka.

Na cestu se vydejte z Družce, což je ideální start zvláště na začátku jara, kdy na svahu kousíček za obcí kvetou vzácné koniklece. Takže začněte malou zacházkou k přírodní památce Pod Veselovem, kde najdete jejich květy ukryté ve svažité louce. V Družci se také zastavte u barokně přestavěného kostela Nanebevzetí Panny Marie, blízko jehož vchodu je u hřbitovní zdi opřený skoro dva metry vysoký menhir přezdívaný Zkamenělec.

Po toku říčky pokračujte po červené značce, která vás dovede až do cíle výletu v Loděnici. Dříve byste po cestě míjeli několik desítek mlýnů, dodnes se jich zachovalo jen pár, některé z nich jsou navíc přeměněné v rekreační chalupy. První mlýnskou budovu budete míjet hned v příští vesnici, v Dolním Bezděkově. Velký mlýn byl zmiňován už v 18. století, na začátku 20. století jej pak koupil mlynář Josef Pokorný, který modernizoval jeho technické zařízení o vodní turbínu a později dokonce o naftový motor.

V okolí se zachovalo několik vojenských pevnůstek vnější obrany Prahy, z nichž si určitě všimněte bunkru pod mostem přes Kačák nedaleko Dolního Bezděkova. Strop bunkru lehkého opevnění vzor 37 tvoří silnice, střílny jsou umístěné z obou stran silničního náspu. Tady sejděte ze silnice a spolu s červenou turistickou značkou se vydejte mezi chaty do údolí Kačáku.

Dnes už sem do značné míry pronikla civilizace, v první půlce 20. století byste ale v údolí Loděnického potoka našli v několika osadách klasické trempské sruby.  Mezi nejstarší z nich patří osada Batalion, která nedaleko Markova mlýna vznikla již v roce 1928, o dva roky později pak začala fungovat osada Údolí oddechu známá organizací různých sportovních turnajů.

Mostecký mlýn budete míjet jako první z mlýnských budov na toku Kačáku, přejděte u něj přes silnici a pokračujte dál údolím k Proškovu mlýnu, který tu stojí už od 15. století. Budova s mansardovou střechou nese jméno rodiny Prošků, která mlýn vlastnila od roku 1892. Dodnes se tu zachovalo mlýnské zařízení i černá kuchyně s udírnou, které si mohou zájemci párkrát do roka prohlédnout.

U Proškova mlýna máte také první možnost se občerstvit, poté na chvilku opusťte červenou značku a pokračujte kousek po silnici, od níž odbočte vzhůru po neznačené cestě na Vysoký vrch. Tady určitě vystoupejte na deset metrů vysokou dřevěnou rozhlednu, z níž je výhled na Rakovnickou pahorkatinu, Křivoklátsko, Brdy a při dobré viditelnosti i České Středohoří. Věž ve tvaru jehlanu nahradila v roce 2007 svou zchátralou předchůdkyni známou z filmu Báječná léta pod psa. Historie osídlení Vysokého vrchu je ale mnohem starší, už v 5. až 3. století před Kristem zde bývalo hradiště, které ale nejspíš nesloužilo k bydlení a mělo spíše strážní význam. Kamenná mohyla nedaleko rozhledny připomíná události mnohem mladší, vytvořena zde byla v roce 1969 jako památka na upálení Jana Palacha.

Když se vrátíte do údolí, červená značka vás dovede do obce Malé Kyšice, kde je několik možností občerstvení. Pokud se chcete držet mlýnské tématiky, můžete si kousíček zajít k pivovaru Dědkův mlýn. Další z mlýnů, které budete zpět v údolí míjet, se jmenuje Markův. Také tady se zachovala původní podoba mlýna s náhonem a hospodářskými budovami v okolí, ostatně v provozu byl až do roku 1951. Na vršku nad mlýnem najdete přírodní památku, kde rostou vzácné rostliny, včetně chráněného koniklece lučního.

V Podkozlí, kde se do Kačáku vlévá Loděnický potok, budete procházek podél velikého oploceného areálu, kde si své sídlo vystavěl Petr Kellner. Poté vás ale čeká lidskou rukou nejméně poznamenaná část toku. Postupně projdete Nenačovicemi do Chustenic, kde býval důl na železnou rudu, dnes turisticky zpřístupněný. Na ty už přímo navazuje městečko Loděnice, které možná znáte jako místo, kde se vyrábějí vinylové desky. Do Prahy se odtud můžete vrátit jak vlakem, tak i autobusem.

TRASA

Total Views: 742 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *