Špekáček s výhledem na baroko: Po brdských vyhlídkách na Skalku nad Mníškem

Brdy jsou klasika jednodenních výletů z Prahy, to ale rozhodně neznamená, že by tu nebylo co objevovat. Moje oblíbené místo je barokní areál na Skalce nad Mníškem, kde zakončuji snad každý výlet po okolí. Kromě krásných výhledů a cenných staveb tu totiž najdete občerstvení s ohýnkem, na kterém si můžete opéct špekáčky. Hezká trasa sem vede třeba z Dobřichovic, odkud je to jen kousek vzhůru na vyhlídku Hvíždinec. Vypravit se ale můžete i mimo značené cesty, jako třeba k vyhlídce na hrad Karlštejn.

Na cestu vyrazte z Dobřichovic, kam se z Prahy dostanete za půl hodinky vlakem. Hned na úvod vás čeká stoupání, modrá turistická značka odtud totiž vede vzhůru k vyhlídce Hvíždinec. Od cesty je skála ukrytá v lese, směrem do údolí ale vystupuje nad stromy a poskytuje široké výhledy na brdské kopce, městečky obsypanou Berounku a v dálce vykukující nejvyšší věž Karlštejna.

Ještě, než dojdete k samotné vyhlídce, potkáte na Hvíždinci nízkou skalku s vytesanými schody. V 19. století, kdy ji upravili členové místního Klubu českých turistů, u ní prý býval v lese průsek, kterým bylo možné dohlédnout až do Dobřichovic. Dnes odtud uvidíte jen okolní les a taky suťová moře tvořená spoustou mechem porostlých kamenů.

Na křižovatce nad Hvíždincem na chvilku sejděte ze značené stezky a vydejte se najít další vyhlídku, tentokrát přímo na Karlštejn. Také k ní dojdete přes suťová pole, za nimiž narazíte na okraj skály, odkud nic nebrání výhledu na hrad. Když prozkoumáte okolí důkladněji, v jednom místě ve skále objevíte zbytky dřevěného srubu, který asi dříve obývali trempové, kterých tu stejně jako jinde na Brdech potkáte spoustu.

Ještě, než dorazíte na vrcholek brdského hřebene, nakoukněte do bývalých lomů nad Řevnicemi. Těch v okolí fungovalo více a jejich kamenem se dláždily například pražské ulice. Dokud nebyla v roce 1863 dostavěná železnice, plavil se kámen od Řevnic do Prahy na lodích po Berounce. Ještě si můžete udělat odbočku na vyhlídku Babka a pak už pokračujte k dalšímu z bývalých lomů, na jehož pozůstatcích vzniklo jedno z nejoblíbenějších míst v okolí.

Když na přelomu 19. a 20. století skončila těžba v Letovské skále, naplnilo se dno lomu vodou a vzniklo tu malé jezírko. Kolem něho se brzy začali usazovat trempové, dokonce jedni z prvních na Brdech. Nejprve si tu pronajali starou boudu na nářadí, brzy začali stavět další přístřešky a vznikla osada El Paso, která tu stojí dodnes.

Vystoupejte na skálu nad jezírkem, odkud je to jen kousek k hřebenové cestě. Ta se vlní téměř skrz celé Brdy, od Prahy až po Příbram, a dá se z ní dostat na spoustu zajímavých míst. Jen kousíček je to k baroknímu areálu Skalka s kostelíkem sv. Máří Magdaleny, klášterem, poustevnou a křížovou cestou se 14 zastaveními. A taky občerstvením, kde se za závěr výletu můžete odměnit na ohni opečeným špekáčkem a pivem z nedalekého pivovaru Kytín.

Barokní kostelík vyrostl na skále přezdívané Rochota v 17. století díky majiteli zdejšího panství Serváci Ignáci Engelovi z Engelsflussu. Kostel sv. Máří Magdaleny, inspirovaný kaplí v jeskyni La Sainte Baume v jižní Francii, navrhl slavný architekt Kryštof Dientzenhofer. Aby interiér připomínal jeskyni, byla podlaha pokryta křemennými oblázky a ze stěn visely krápníky. Na Skalce působili mnozí významní umělci včetně Petra Brandla, jehož obrazy byly později přeneseny do kostela v Mníšku. Ve 20. století byl totiž areál poškozen těžbou v blízkém dole.

Od kostela je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy, kam je to odtud opravdu už jen kousek. Tady si určitě prohlédněte renesanční zámek, který si na místě starší tvrze nechal postavit Servác Engel z Engelflussu, který zbohatl za třicetileté války, kdy byl dodavatelem zboží pro Valdštejnovu armádu. Všimněte si, že přestože je zámek čtyřkřídlý, má jen tři věže.

Pak se ještě podívejte na nedaleké náměstí, v jehož středu stojí zmíněný barokní kostel sv. Václava s pseudogotickou věží. Právě zde se ukrývají Brandlovy malby, stejně jako sochy řezbáře Jana Jiřího Bendla či Škrétovy malby.

Total Views: 877 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *