V pěkném údolí Sázavy se tyčí zřícenina hradu Zlenice. Když přejdete přes pěkný dřevěný mostek ke zbytkům věžového paláce, dokážete si snadno představit, jak se tady proháněli rytíři. Kdy hrad vznikl není úplně jasné, na počátku 14. století ale byl sídlem rodu pánů ze Zlenic. A že tu bylo v jejich době pořádně živo, dokazuje i příběh detektivního románu Zločin na Zlenicích hradě.
Hrad, založený na ostrožně nad pravým břehem řeky Sázavy obtékané Mnichovickým potokem, byl přístupný jen po padacím mostě, a to ze dvou stran. Kdo se k němu blížil, musel nejprve projít skrz předsunutý val a příkop, potom teprve vstoupil po padacím mostě do hradní brány. Tou se dostal nejprve do parkánu, který opevňoval předhradí i jádro hradu. Do toho bylo třeba vejít přes další příkop po padacím mostě.
Centrem celého hradu byl věžovitý palác, jehož zbytky dodnes tvoří siluetu hradu. Podle něho se také zřícenině říká Hláska. K jejím pozůstatkům dnes vede nový dřevěný most. Dále se z hradního areálu dochovaly pozůstatky zdiva paláce, zbytky obvodových hradeb a brány a dobře rozpoznatelné jsou také bývalé příkopy. O hrad se stará skupina dobrovolníků Sdružení Zlenice, kteří stavbu nejen opravují, ale také sem umístili panely přibližující, jak hrad kdysi vypadal a také jak se tu žilo.
Hrad byl postaven zřejmě kolem roku 1318, kdy se dochovaly písemné záznamy o Oldřichovi ze Zlenic. Později přešel do majetku pánů z Tetína, z Poděbrad, z Častolovic a významnými majiteli byli na počátku druhé poloviny 14. století páni z Dubé, kterým v té době patřilo celé okolní Posázaví. Patřil mezi ně i Ondřej IV. z Dubé a ze Zlenic, který býval jedním z nejvýznamnějších členů českého panstva za Karla IV. Hrad, který se později stal královským manstvím, ale brzy zpustl. Jako zbořený a opuštěný byl uváděn už v roce 1465, k jeho zániku nejspíše přispěly i války za vlády Jiřího z Poděbrad.
Pokud vám přišel titulek tohoto článku povědomý, nejspíš znáte román Radovana Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě z roku 1941. Později také zfilmovaný příběh vypráví o událostech z roku 1318, kdy na hradě řešil Oldřich ze Zlenic své spory se Ctiborem z Kožlí. Během setkání ale dojde k vraždě a obviněnému hradnímu pánovi nezbývá, než najít pravého vraha.
A ještě jednou pronikly Zlenice do české kultury, tentokrát výtvarné. Malíř a ilustrátor Josef Lada se totiž jejich siluetou inspiroval pro své hrady, které často stávali na kopci nad rybníčkem, u něhož seděl Ladův typický vodník.
Ze Senohrab vás ke zřícenině dovede asi tříkilometrová naučná stezka údolím Mnichovického potoka. Až si prohlédnete hrad, stačí seběhnout k Sázavě a můžete využít přívoz, který vás dopraví na druhý břeh do Zlenic, kde je vlaková zastávka. Při čekání na převozníka, který dodnes loďku odráží bidlem, si ale ještě prohlédněte staré říční lázně, kde se dá koupat už 130 let.