Z Českého Šternberka do Kácova: Procházka kolem Sázavy od hradu k pivovaru

Procházka z Prahy na den, na hrad a zároveň do pivovaru, to je pohodová trasa z Českého Šternberka podél Sázavy do Kácova. Hrad Český Šternberk stojí monumentálně na svahu nad řekou, a právě podobnými cestičkami vzhůru nad Sázavu a zpátky do jejího údolí vede celý výlet. Zakončíte ho v Kácově, který kromě pěkné vyhlídky a postupně opravovaného zámku láká taky na pivovar Hubertus, kde se můžete na konci procházky občerstvit.

Do Českého Šternberku dojedete motoráčkem z Čerčan podél Sázavy, takže už cesta je vlastně začátkem výletu. Hned od nádraží uvidíte siluetu hradu, který se tyčí vysoko nad protějším břehem. Dovede vás k němu červená turistická značka, po které pak bude procházka pokračovat dále.

Gotický hrad přestavěný později na zámek patří k nejstarším v Čechách. Ve třináctém století ho na vyvýšeném místě nad řekou Sázavou založil Zdeslav z Divišova, který také pojmenoval hrad erbu rodu Divišoviců. Ten tvořila zlatá osmicípá hvězda, německy Stern, Berg pak značí, že je hrad na kopci. Po třicetileté válce byl hrad barokně přestavěn a později také doplněn o dolní zámeckou část.

Rodu Šternberků patří hrad dodnes. Zajímavostí je, že po zestátnění v 50. letech zůstal tehdejší majitel hradu Jiří Šternberk na svém hradě alespoň ve funkci kastelánu, díky čemuž se mu podařilo zachránit mnoho cenných předmětů zdejšího mobiliáře.

Po červené pokračujte k předsunuté věži hradu, mylně nazývané hladomorna. Ve skutečnosti jde o předsunutou obrannou věž, která byla k hradu dostavěna v 15. století, kdy současná obrana nestačila vylepšeným zbraním. Věž je zajímavá svým tvarem s břitem obráceným proti nepřátelům přicházejícím od jihu, všimnout si můžete také několika střílen.

Po červené popojděte k barokní pískovcové soše sv. Vendelína, kde můžete značku na chvíli opustit a projít příjemnou alejí mezi poli s výhledem do sázavského údolí až k dalšímu sousoší. To zobrazuje patrona Posázaví svatého Prokopa s ďáblem. Stejně jako předchozí sochu i tuto vytvořil v 18. století Michal Čejka z Obramovic.

Dále vás turistická značka zavede do údolí říčky Blanice, která pramení u Tábora, protéká Louňovicemi pod Blaníkem a Vlašimí a nedaleko odtud se vlévá do Sázavy. Odtud cesta pokračuje opět vzhůru, až spadne do údolí Sázavy u vesničky Soběšín.

Zdejší kostel sv. Michaela archanděla určitě stojí za zacházku pár metrů za most. Je pozdně románského původu z konce 13. století a už na první pohled z protějšího břehu zaujme výraznou hranolovou věží. Navíc je malebně umístěný na vršku za ohradní zdí a kdyby měl někdo štěstí a našel ho otevřený, ukrývají se prý uvnitř vzácné nástěnné malby.

Dále trasa pokračuje typickým Posázavím, kde se střídají lesy s chatovými osadami a cesta často šplhá vysoko do svahu nad řekou. Tak vás dovede až na začátek Kácova, kde máte možnost si ještě výlet prodloužit o dvě zajímavosti. První z nich je malé arboretum, které uvidíte jen pár kroků od stezky.

Druhá zacházka je o něco delší, ale stojí za to. Vede na Čertovu vyhlídku nad nádražím na protějším břehu Sázavy. Za poměrně prudké stoupání vás ocení výhledem na celý Kácov i dál do údolí Sázavy. Když od ní sejdete po schodech dolů a přes most, budete už skoro v centru Kácova.

Než usednete do restaurace zdejšího pivovaru, určitě ještě prozkoumejte náměstí s barokním sloupem Panny Marie, které je zasvěcený také nedaleký kostel. Ten je stometrovou krytou chodbou spojený s rozlehlým barokním zámkem, který v Kácově vyrostl na místě starší tvrzi.

Zámek, v posledních desetiletích zdevastovaný, nyní prochází rekonstrukcí. Po ní by se měl otevřít návštěvníkům, kteří by tak opět mohli spatřit třeba freskovou výzdobu interiéru, kterou vytvořil pro tehdejší majitelku Annu Marii Františku, velkovévodkyni Toskánskou, malíř Karel Josef Moravini.

Zatím se ale zajděte podívat k pivovaru, který stojí jen pár kroků pod zámkem. V hezky opravené pivovarské budově s nepřehlédnutelným komínem se pivo vaří do 15. století s přestávkou na přelomu 20. a 21. století až dodnes. Kácovský Hubertus vaří světlé i tmavé ležáky, které můžete ochutnat v nedaleké pivovarské restauraci. Ostatně, do Prahy už stejně nejspíš budete mířit jen vlakem.

TRASA

Total Views: 598 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *