Nalaďte se na Cukrák: Od černošických vil na výlet k vysílači

Nalaďte se na architektonickou notu i výlet do přírody. Obojí najednou totiž zažijete, pokud se vydáte z Černošic plných honosných vil až na k vysílači Cukrák, odkud proudí televizní signál do celé Prahy. Do Černošic utíkali bohatí Pražané od ruchu města už na počátku dvacátého století a během pár desítek let tu vyrostly stavby významných architektů Jana Kotěry, Františka Roitha či Jaroslava Fröhlicha. A přestože dnes vypadají lány vil a domků v okolí Černošic téměř nekonečně, stačí vystoupat z údolí Berounky pár kilometrů dál a cestou k televiznímu vysílači na Cukráku vás čeká hezká procházka lesem.

CukrákSpoustu zajímavých staveb najdeme v Černošicích hned u trati mezi ulicemi Janského a Střední. Na první pohled zaujme raně secesní Zemanova vila vystavěná architektem Osvaldem Polívkou, v níž dnes sídlí Základní umělecká škola. Zemanův letohrádekHned vedle stojí rodinná letní vila projektovaná v roce 1913 architektem Františkem Roithem, jedním z významných představitelů geometrické moderny v české architektuře. Architekt Roith si v Černošicích postavil i svou vlastní vilu v Riegrově ulici a ani ta nezapře prvky geometricky pojaté architektury. Guthova vilaCestou mezi vilami architekta Roitha narazíme na rohu Střední ulice na Fröhlichovu letní vilu projektovanou slavným architektem Janem Kotěrou. Stavba patří mezi raná díla architekta a jsou na ní patrné vlivy anglické architektury ve spojení s tradiční českou lidovou tvorbou.  Frolichova vilaDalší z vil zakladatele české architektonické moderny najdete v ulici Karlštejnské kousek dál od centra Černošic. V letech 1908-1909 postavil Kotěra  pro ředitele Královédvorských železáren Emila Kratochvíla vilu, která reprezentuje architektovu vrcholnou tvůrčí etapu ve stylu geometrické moderny. Kratochvilova vilaCestou zpět k nádraží se zastavte ještě u funkcionalistické vily v Poštovní ulici, kterou navrhl architekt Karel Stráník po svém návratu z Paříže, kde studoval u Le Corbusiera. Stavba z roku 1929 je považována za nejzdařilejší český ohlas na Le Corbusierovský purismus.Stranikova vilaKdyž si prohlédnete všechny vily, přichází čas na výlet. V Černošicích přejděte na druhou stranu Berounky a v osadě Kazín se mezi zvláštní kombinací vil a chatek vydejte prudce vzhůru na kopec Kopanina, na němž najdete známý vysílač Cukrák.  CukrákVysílač tu stojí od roku 1961, kdy bylo z Cukráku zahájeno televizní vysílání. Tehdy byl vysoký 193,5 metrů. Až v roce 1975, kdy se připravovalo vysílání druhého kanálu České televize, byl při rekonstrukci na vrchol vysílače nasazen nový díl, takže dnes je věž vysoká dokonce 220 metrů.CukrákKonstrukce vysílače váží asi 2000 tun, v základu má průměr 16 metrů a v nejvyšší části něco přes metr. Aby mohla odolávat silnému větru, je uvnitř věže umístěna mechanika, která ji vyvažuje.CukrákTelevizní signál Cukráku lze zachytit nejen v Praze a středních Čechách, ale také třeba v Krkonoších, Plzni či Slavkovském lese. Na vysílači jsou i antény mobilních operátorů, záchranné služby, hasičů či policie.ČernošiceA kam dál? Za Cukrákem už můžete vcelku rychle seběhnout do údolí Vltavy k vlakové zastávce v Měchenicích, nebo si výlet ještě prodloužit a dojít třeba až do Davle.

Delší trasa (cca 18 km): Černošice-Cukrák-Davle

Kratší trasa (cca 10 km): Černošice-Cukrák- Měchenice

CukrákČernošiceCukrákČernošiceČernošiceČernošiceCukrákČernošiceČernošiceČernošiceČernošiceČernošiceČernošiceČernošiceČernošiceCukrákCukrák

Total Views: 4405 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *