Potštejn a Litice: Krásným údolím od hradu ke hradu

Udělejte si pěkný výlet zeleným údolím Divoké Orlice, nad nímž se nedaleko od sebe na prudkých kopcích tyčí dva hrady. Potštejn je ideální základnou vašeho putování, kromě hradní zříceniny a zámku je tu příjemný kemp a opravdu skvělý pivovar. Odtud vyrazte do nedalekých Litic, hrad na kopci obkrouženém meandry Orlice stojí za to. A pokud se ještě cítíte na pořádný výšlap, vydejte se na druhou stranu na poutní místo Homole s krásným výhledem do kraje.

Už z dálky nepřehlédnete dominantu Potštejna, trosky mohutného hradu. Jeho historie začíná koncem 13. století a je spojena s rodem Drslaviců. Jeden z jeho potomků, Mikuláš z Potštejna, patřil k největším odpůrcům Lucemburků v Čechách a stal se loupeživým rytířem. Právě proti němu se sem vypravil sám Karel IV., který byl nakonec jediným, komu se kdy podařilo Potštejn dobýt. Později koupili hrad Pernštejnové, kteří ho opevnili a zároveň změnili v reprezentativní sídlo.

Pozoruhodný osud pak čekal hrad ve vlastnictví hrabat de Chamaré. Majitel plátenické manufaktury koupil Potštejn v roce 1746, možná ale spíše znáte jeho syna. Jan Antonín de Chamaré totiž v areálu tehdy již opuštěného a pobořeného hradu začal v roce 1762 hledat poklad, který zde prý ukryl loupeživý rytíř Mikuláš. Usilovně po něm pátral celých 20 let, až celý hrad poddoloval a jeho zbytky dost poničil. Sice žádné zlato a cennosti nenašel, zato inspiroval spisovatele Aloise Jiráska k sepsání románu Poklad.

Hledáním pokladu poničený hrad je už dnes ale v lepší kondici, takže se tam můžete vypravit na prohlídku a ocenit i pěkný výhled na celý Potštejn a okolí. Za dobrý stav vděčí zřícenina také partě místních seniorů, kteří si říkají Dědkostav a už léta se podílejí na údržbě a opravách celého hradního areálu.

Na hradě navíc najdete i o dost novější stavby, o které se zasloužila hraběnka de Chamaré, která v roce 1766 nechala v rozvalinách paláce postavit kostelík sv. Jana Nepomuckého. Z hradu se stalo poutní místo, z městečka sem vede křížová cesta a na spodním nádvoří byla vybudována Kaple svatých schodů, kde věřící zdolávali schodiště vedoucí k oltáři po kolenou.

Novodobé osudy Potštejna jsou spojeny právě s rodinou de Chamaré, která tu založila tkalcovnu, bělírnu plátna a manufakturu na zpracovávání hedvábí, ve městečku si nechali postavit i zámek. Po zavedení železnice začal Potštejn být oblíbený i pro své krásné okolí a přírodu, vznikly tu klimatické lázně a mnohé významné osobnosti si ve městečku postavily vilu.

Oblíbeným rekreačním místem zůstal Potštejn dodnes, v malebném Anenském údolí řeky Orlice tu najdete westernové tábořiště, nebo můžete využít některý z penzionů v historické části nazývané Městečko. Pobyt rozhodně zpříjemní potštejnský pivovar Clock s nabídkou různých druhů vlastního piva a útulnou letní terasou.

Z Potštejna vyrazte na výlet kolem Divoké Orlice, jejíž meandr obtéká skálu, na které stojí Litice, hrad založený koncem 13. století rodem Půticů. Časem dostal do majetku králů a za držení Jiřího z Poděbrad kolem roku 1468 se dočkal veliké přestavby, která z něj vytvořila jednu z nejpřednějších pevností v Čechách. Jako panské sídlo sloužil do půlky 16. století, od té doby chátral. Na začátku 20. století byl hrad částečně opraven, dnešní podobu získala také vyhlídková věž.

Dnes se můžete projít kamenným palácem, ve kterém je expozice věnovaná historii hradu, i rozlehlým nádvořím se zbytky dalších budov, nezapomeňte vystoupat na hradní věž s výhledem daleko do lesů v údolí Orlice až na Kralický Sněžník i na žulové lomy pod hradem.

Pokud vám ještě zbylo dost energie, vyrazte na poutní místo Homole. Čekají vás krásné výhledy, které ale rozhodně nebudou zadarmo. K baroknímu kostelu zasvěcenému Panně Marii Bolestné totiž vede kamenné schodiště se 153 schody a 16 odpočívadly, jejichž počet symbolický a má znázorňovat počet Zdrávasů a Otčenášů ve Velkém růženci.

Total Views: 2787 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *