Vrch Boreč v Českém středohoří, který bývá přezdíván česká sopka, ve skutečnosti žádnou sopkou není, přesto tu v zimě můžete pozorovat neobvyklé přírodní divadlo. V zimě z něj totiž stoupá teplá pára a na zahřátý vrchol kopce na rozdíl od okolí nepokrývá sníh. Celý jev je způsobený tím, že v létě kopec protkaný sítí puklin funguje jako tepelný akumulátor a v zimě se pak v těchto puklinách ohřívá vzduch, který stoupá vzhůru, kde je pozorovatelný právě v podobě páry nad nikdy nezamrzajícími výduchy.
Boreč sice sopkou není, za svůj vznik a svá specifika ale vulkanickým pochodům opravdu vděčí. Právě při tuhnutí horkého magmatu totiž vznikl uvnitř znělcového podloží spletitý systém puklin. Právě tyto pukliny, odborně nazývané jako ventaroly, umožňují proudění vzduchu z úpatí hory na vrchol a zpět.
Směr proudění se mění podle ročního období: v létě je vzduch nasáván na vrcholu kopce, uvnitř puklin se ochlazuje a studený vzduch ústí z puklin na úpatí, kde se mohou tvořit ledové krápníčky.
V zimě pak funguje tento systém zcela opačně: vzduch je dovnitř hory nasáván na úpatí, uvnitř se ohřívá až na 16 stupňů, zároveň nasává i vlhkost a na vrcholu kopce tento teplý a vlhký vzduch stoupá v podobě mlhy.
Čím víc mrzne, tím je sloupec páry zřetelnější. Stoupající vzduch může být až o dvacet stupňů teplejší než okolní prostředí a teplota na vrcholu Borče proto nikdy neklesá pod 9 stupňů.
Díky tomu, že na Borči nikdy nemrzne, vrch obývají teplomilné rostliny a živočichové, jako třeba borečka vzácná, koniklec otevřený, hvozdík pyšný, nebo kosatec bezlistý.
Výchozím bodem k návštěvě Borče je Režný Újezd na jeho severovýchodním úpatí, odkud k vrcholu vede okružní naučná stezka, která je dostupná i ze stejnojmenné obce Boreč. Cesta je poměrně strmá a při sněhové pokrývce i řádně uklouzaná, doporučuji proto dobré boty a opatrnost.
Cesta od vlakové zastávky vede z Lovosic po modré značce. Od lovosického nádraží je to na Boreč asi šest kilometrů. Ještě o něco kratší je cesta od Třebenic, vlaky tu ale nejezdí tak často.
Hezkým výletem se dá na Boreč dojít z Malých Žernosek přes Oparenské údolí. Po zelené značce se projdete celým údolím, prohlédnete si několik zdejších mlýnů a podívat se můžete i na těleso momentálně nefunkční železnice (které se stal osudným zával, který zastavil i výstavbu dálnice přes České středohoří). V Oparnu pak nezapomeňte navštívit zříceninu hradu a pokochat se zbytky gotických zdí i výhledem na České středohoří. Odtud už vede cesta po silnici až do Režného Újezdu, cestou navíc uvidíte i momentální konec dálnice, která snad jednou propojí Prahu a Drážďany.