Velké dobrodružství kolem Malé Skály: bránou do Pantheonu, na hrad Frýdštejn, rozhlednu Kopanina i k Römischovu lesnímu hřbitovu

Kopcovité okolí Malé Skály je krásné už jen svými hlubokými lesy a v nich ukrytými skalními útvary. Harmonicky sem ale zasáhla také lidská ruka, už ve středověku využívali skalních masivů ke své obraně hrady Vranov či Frýdštejn. Doslova zabydlel pak zdejší skalky v 19. století majitel panství továrník Franz Zachariáš Römisch, který kolem pozůstatků hradu Vranova nechal vybudovat takzvaný Pantheon, jehož jednotlivé pomníky a sochy připomínají slavné tehdejší doby. 

Už když budete k Malé Skále přijíždět údolím Jizery, nemůžete si nevšimnout vysoko na skále čnící stavbičky. Přestože stojí na pozůstatcích skalního hradu Vranov, jde ve skutečnosti o novogotický letohrádek, který si tu na místě původní hradní kaple nechal v roce 1826 postavit továrník Römisch.

Když vystoupáte vzhůru, můžete tak zároveň obdivovat ve skalách vytesané pozůstatky hradu z 15. století i pozdější romantické úpravy. Hrad, který byl s délkou 400 metrů nejrozsáhlejším skalním obranným hradem v Čechách, byl spojený s rodem Valdštějnů. Po smrti slavného vojevůdce Albrechta, který vlastnil Malou skálu jako součást svého rozlehlého Frýdlantského panství, hrad spolu s nedalekými obcemi Semily a Hrubý Rohozec získal Mikuláš Desfours.

V roce 1802 koupil zdejší panství mikulášovický textilní průmyslník František Zachariáš Römisch, který sem v duchu romantismu 19. století kromě zmíněné kaple umístil spoustou pomníčků, bust a pamětních desek českých i světových významných kulturních a politických osobnosti od dávnověku do jeho doby. Zachovala se tu také síň tří císařů, připomínající vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska v roce 1813. Od kříže umístěného na nejvyšším místě hradu je krásný výhled do okolí.

Různá sochařská díla vás budou provázet i po opuštění Vranova, když budete pokračovat po červené turistické značce ke hradu Frýdštejn. Cestou určitě neminete krásnou pískovcovou bránu do Pantheonu.

Pak už z dálky uvidíte velkou válcovou věž, která je dominantou zříceniny hradu Frýdštejn. Kromě dalekých výhledů z vrcholku věže můžete na hradě, jehož prvními majiteli byli ve třináctém století Markvarticové, obdivovat třeba bývalou ve skále vytesanou kapli. Nezapomeňte také sestoupat do předhradí s dalšími skalními prostory a okrouhlou věží ukrývající studnu. 

Od hradu pokračujte po modré na nejvzdálenější místo okruhu, kterým je rozhledna Kopanina. Kamenná věž vystavěná Klubem českých turistů v roce 1894 je osmnáct metrů vysoká. Z jejího vrcholku dohlédnete na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj, Ralsko, Bezděz, Trosky, Kozákov či Ještěd. Když je rozhledna zamčená, je možné si klíče půjčit v nedaleké stejnojmenné vesnici.

Odtud se vydejte po zelené přes vesnici Bobov s pěknými roubenkami zpátky k Malé Skále. Těsně před ní si ještě udělejte zacházku k lesnímu hřbitovu, který nechal v klasicistním stylu vybudovat Zachariáš Römisch, jenž je zde sám pohřben. Jeho vliv nepřehlédnete ani na nedalekém zámku, který nechal přestavět v empírovém slohu a v jehož parku vysázel vzácné dřeviny. 

Protože do Malé Skály určitě dorazíte pořádně unavení a hladoví, posledním tipem je krásná stylová restaurace v Boučkově statku na protějším břehu Jizery, kde si v prostředí staré roubenky pochutnáte na klasické české kuchyni jako svíčková, rajská, nebo třeba plněné knedlíky se zelím. 

TRASA

Total Views: 852 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *