Vrch Raná v Českém středohoří možná znáte jako místo, odkud vzlétají paraglidisté. Hora zničehonic vystupující z roviny nedaleko Loun může ale být i pěkným cílem výletu. Vede sem turistická značka, z vrcholku je krásný výhled na další sopečné kopečky, které vyrůstají ze všech stran po okolí… a také můžete pozorovat odvážlivce na létajících strojích, kteří se rozběhnou z kopce a za chvilku už krouží nad nedalekým polem.
Raná je asi nejvýraznějším vrchem lounské části Českého Středohoří. Tento čedičový kopec vznikl sopečnou činností ve třetihorách a je tvořen olivinickým nefelinitem. Hora s holými a příkrými svahy sahá do výšky 457 metrů nad mořem. Raná nemá jeden vrcholek, ale hned tři a její hřbet je dlouhý téměř kilometr a půl.
Na svazích a jednotlivých vrcholcích se zachovaly vzácné středoevropské stepy a roste tam celá řada zajímavých travin, jako kavyly či ovsíř stepní, i některé květiny jako koniklece či hlaváček jarní. Travnaté svahy jsou navíc obydlené, kromě různých druhů hmyzu a ptáků tu žije několik stovek syslů obecných, je tu tak největší přirozená kolonie těchto zvířátek v Čechách. Jihozápadní vrchol chráněný jako národní přírodní rezervace.
Dlouhou historii má na Rané plachtění a létání, první pokusy tu proběhly už v roce 1932. Zasloužili se o to studenti Německé techniky v Praze, kteří hledali vhodný terén pro plachtařské létání. Raná se ukázala jako plachtařský svah jako z letecké příručky. Nejprve se tu vyučovalo plachtění na dřevěných plátnem potažených kluzácích, takzvaných plachťácích. Za války se zde dokonce školila Luftwaffe. V 70. letech přišli na Ranou rogalisté, které v 90. letech pomalu začali nahrazovat milovníci paraglidingu.
Dostanete se sem ale pohodlně i bez létání, na vrcholek kopce vede modrá turistická značka ze stejnojmenné obce. Jsou odtud parádní výhledy do všech stran, na jedné straně jsou za sebou seřazené sopečné kopečky Oblík, Srdov a Brník, směrem na sever pak stojí osamocený vršek Milá, za kterou je za dobré viditelnosti možné zahlédnout Krušné hory. Určitě nepřehlédnete komíny elektrárny Počerady tyčící se směrem k městu Most, na druhé straně Louny a přímo pod kopcem vesničku Raná.