Za vánoční atmosférou na Hamousův statek ve Zbečně

Jestli ještě nemáte vánoční náladu, udělejte si o víkendu výlet do Zbečna. V Hamousově statku jí neuniknete… Z komína se kouří a na zápraží stojí pan mlynář, tak račte vstoupit do staré roubené chalupy, která vás přivítá vytopenou světnicí plnou betlémů. Až si je pořádně prohlédnete, můžete vyrazit prozkoumat útulnou kuchyňku se svíčkou, chlebovou pec i komory plné různého harampádí. Najdete tu třeba staré sáňky, které by zrovna mohly vyjet na zasněžený kopec. Na dvoře vás přivítají nejen slamění koně, ale i živá zvířátka.

Selská usedlost u Hamousů stojí v malebné obci na břehu Berounky už od 16. století. Zajímavostí je, že poslední obyvatel zde žil a hospodařil až do 90. let 20. století. Roubený obytný dům s černou kuchyní a výměnkem je doplněný zděnými chlévy, stájemi se sýpkou a stodolou.

Hned za vchodem si můžete všimnout první zajímavosti, černé kuchyně s chlebovou pecí, ve které se dodnes pravidelně peče chleba. Vpravo je vchod do velké obytné místnosti hospodáře s kachlovými kamny, která je v předvánočním období ozdobena různými tradičními betlémy a vánočními ozdobami.

Nalevo od vchodu pak jsou dvě komory nad sebou. Vrchní sloužila ke skladování úrody, v létě mohla být i místem pro přespání, zatímco ve spodní bylo uloženo různé nářadí a postroje pro koně. Dodnes tu uvidíte spoustu nástrojů využívaných v zemědělství. Za komorami vede dřevěná rampa do výměnku, který obývali rodiče hospodáře.  

Statek se nachází nedaleko Křivoklátu v obci Zbečno, jejíž historie sahá do dob prvních Přemyslovců. Zbečno bylo centrem knížecího hvozdu a královským dvorcem předtím, než tuto roli převzal nedaleký hrad Křivoklát.

A právě s procházkou na Křivoklát můžete návštěvu Hamousova statku pohodlně spojit. Od usedlosti vyrazte po zelené značce, k níž se na okraji obce přidá ještě naučná stezka. Ta vede až na Křivoklát, cestou ale na rozcestí Písky vymění zelenou turistickou značku za červenou. Celekem ujdete necelých 7 kilometrů. Na Křivoklátě se sice také konají adventní akce, jsou ale o poznání masovější než poklidná prohlídka statku.

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších českých hradů, vystavěn byl pro Přemysla Otakara II., již Václav IV. jej ale přestavěl a další rozšíření a úpravy ho čekaly také za vlády Vladislava Jagellonského. Posledními majiteli byli do roku 1929 Fürstenberkové.

Dnes jsou interiéry hradu přístupné a při prohlídce uvidíte hradní kapli, Královský a Rytířský sál, ale také zdejší vězení s mučicími nástroji. Hezký výhled je pak z hradní věže.

Trasa procházky ze Zbečna na Křivoklát

Total Views: 785 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *