Malebný Rabštejn, který dnes působí jako vesnička opuštěná v lesích, býval významným sídlem. To prozrazuje nejen kamenný most přes řeku Střelu, která vás bude provázet celým tímto výletem, ale také pozůstatky hradu, zámek či klášterní kostel Panny Marie Sedmibolestné. Nezaměnitelnou atmosféru Rabštejnu dává hluboké lesnaté údolí říčky Střely, kterým můžete vyrazit na procházku do nedalekého Manětína s nádherným barokním zámkem. Ostatně baroko je v Manětíně všudypřítomné, ať už jde o množství soch rozesetých po celém městě či kostely, z nichž jeden skrývá vzácné obrazy malíře Petra Brandla.
Rabštejn nad Střelou, který je vůbec nejmenším historickým městem v Česku, se nachází na strmých svazích skrytý v krásném zeleném údolí této říčky. Právě přes Střelu vede starý kamenný most postavený už ve 14. století, přes který vedla zemská stezka z Chebu na Loket, Žlutice, Rakovník a Prahu.
Když od něj vystoupáte vzhůru, budete míjet roubené a hrázděné domy, až narazíte na pozůstatky gotického hradu a na něj navazující městské opevnění. Okolí hradu, z něhož se dochovaly zbytky dvou válcových věží a pozůstatky hradního zdiva, procházelo v historii mnohými přestavbami. Hrad byl částečně přestavěn nejprve na renesanční a nakonec na barokní zámek, nedaleko byl vystavěn klášter servitů s kostelem od Anselma Luraga. Než se vydáte dále do údolí říčky Střely, zastavte se ještě na víc než 300 let starém židovském hřbitově.
Hlubokým údolím podél břehů Střely prochází zelená turistická značka. Vyrazte na ni raději pěšky, jednak je úzká a nerovná a za druhé budete mít aspoň více času kochat se klidem zdejších lesů. Hned za Rabštejnem se pozorně rozhlížejte, ať nepřehlédnete několik malých bunkrů lehkého pevnostního opevnění z let 1936–1938, takzvaných řopíků. Podél řeky bývalo také několik mlýnů, nedaleko Rabštejna míjí značka pozůstatky Horova mlýna, některé další už připomínají jen názvy rozcestí, dodnes se zachoval například kozičkův mlýn. U Čoubova mlýna se do Střely vlévá Manětínský potok, podél něhož můžete po žluté a červené turistické značce dojít až do Manětína.
Dominantou Manětína je barokní zámek, spojený krytou chodbou s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, v němž se nachází oltářní obraz Křest Krista v Jordáně od Petra Brandla. Nádherný barokní zámek s dochovanými freskami, mobiliářem i sbírkou rodových portrétů, na nějž navazuje barokně komponovaná okrasná zahrada a anglický park, byl vystavěn po požáru v roce 1712 díky rodu Lažanských z Bukové.
V té době bylo barokně přestavěno celé město, vzniklo terasově upravené náměstí s barokními měšťanskými domy a sousoším Nejsvětější Trojice a v celém městečku bylo umístěno několik desítek plastik. Když je budete následovat z náměstí dolů směrem k potoku, dojdete k baroknímu hřbitovnímu kostelu sv. Barbory vystavěnému podle návrhu Jeana Baptisty Matheye.
TRASA