Ačkoli kraj mezi Slaným a Louny se zrovna nezdá být místem plným nadpřirozených sil a kouzel, opak je pravdou a milovníci esoteriky v okolí Panenského Týnce či Klobouků neví, kam dřív vyrazit za pozitivní energií.Nikdy nedokončený chrám v Panenském Týnci, který vznikl pravděpodobně ve 14. století, provází spousta tajemství. Mimo jiné není jasné ani to, kdo a kdy chrám založil, nejspíš je dílem pánů ze Žerotína, jisté ale je, že stavba neprobíhala hladce a trvala celá desetiletí, přerušena byla za husitských válek a nadobro zastavena po Bílé Hoře.Z původně třílodního chrámu tak zbyl jen výběžek s kněžištěm, i ten je ale se svou délkou i výškou přes 20 metrů výjimečně působivý. Podle některých teorií je chrám dokonce dílem huti stavitele Svatovítského chrámu Petra Parléře.Zatímco historici si jistí nejsou, esoterici mají jasno a do Panenského Týnce vyráží za pozitivní energií, která údajně léčí třeba deprese a přináší dobrou náladu.Hned vedle chrámu stojí klášter klarisek, který také založili pánové ze Žerotína, a to na konci 13. století coby třetí františkánský klášter v Čechách. Sto let po vzniku klášter vyhořel a během husitských válek byl zničen, vždy ho ale pánové ze Žerotína znovu obnovili a klášter definitivně zrušil až v roce 1782 císař Josef II.Kdo se dost nenabije pozitivní energií v Panenském Týnci, může zkusit magické síly načerpat o pár kilometrů déle kolem menhiru v Klobůkách. Tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec stojí na nápadném místě asi kilometr od Klobůků směrem do Telce. Největšímu českému menhiru se někdy také říká Zkamenělý pastýř, protože okolo v poli byly vyorány menší kameny ze stejného materiálu.
Tajemství se s menhirem pojí hned několik, zajímavá je třeba souvislost mezi menhirem a horou Říp, při pozorování od Pastýře vychází totiž Slunce na významné keltské svátky Beltine a Lugnasad přímo za Řípem. Asi nejvíc teorií se domnívá, Keltové menhir postavili pro získání energie potřebné k posílení a ochraně lidí, rostlin a zvířat. Legenda také vypráví, že pokaždé, když zvoní zvony v kostele svatého Vavřince v Klobukách, Zkamenělý pastýř postoupí o krok, nebo o špendlíkovou hlavičku, směrem ke kostelu. Až k němu dojde, má nastat konec světa.
„Pastýř při každém zvonění v kostelíku postoupí o jeden krok, který je veliký jako zrnko písku. Až přijde Zkamenělý pastýř ke kostelíku v Klobukách, nastane konec světa. Konce světa se však bát nemusíme, protože pokaždé, když zvoní na protější straně v Kokovicích, musí se kámen vrátit zpět,“ říká legenda.