Hasištejn kdysi strážil obchodní cestu do Německa, dnes shlíží na čoudící komíny elektrárny

Na ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko Chomutova stojí zřícenina hradu Hasištejn. Hrad vybudovaný na počátku 14. století měl velký strategický význam, protože chránil horské průsmyky, kterými vedly důležité obchodní cesty z Německa. Když vystoupáte na vyhlídkovou věž, překvapí vás dnes ale úplně jiný pohled, v podhradí se totiž nachází elektrárna Prunéřov s obrovskými chladícími věžemi a vysokými komíny zahalenými v mraku kouře.

HasištejnKdy byl hrad postaven, není úplně jasné, první písemná zmínka o něm jako o hradu královském byla v zákoníku Majestas Carolina sepsaném pro Karla IV. v roce 1348. Gotický hrad byl ale nejspíš založen o několik desítek let dříve a jeho stavebníkem mohl být král Jan Lucemburský.HasištejnHasištejn byl vystavěn k ochraně cesty, která vedla od zemské hranice kolem Chomutova dále do Čech a navazovala na starou solnou stezku z Halle přes Lipsko, Kadaň, Žatec, Louny a Slaný až k Praze.HasištejnPůvodně šlo o hrad bergfritového typu s věžovým palácem, ke kterému přiléhala kaple zaklenutá křížovou klenbou. Po obléhání roku 1418 byl hrad výrazně rozšířen a na východní straně bylo zřízeno rozlehlé nádvoří postavené nad klenbou velkého sklepa. Hrad byl navíc obehnán parkánovou hradbou.HasištejnBěhem pozdně gotické přestavby za Lobkoviců bylo opevnění hradu rozšířeno o novou hradbu s věžovou branou a čtverhrannou bateriovou věží. Také na protějším návrší, odkud mohl být hrad ostřelován z děl, byla postavena předsunutá bašta. V hradním jádře byl navíc přistaven nový palác, ze kterého se dochovala zeď s arkýři.HasištejnDnes můžete na Hasištejnu vystoupat hned na dvě věže s vyhlídkou, navštívit kapli a podívat se i do některých sklepení. A pokud jde o výhledy, čoudící kolos, na který je vidět z hradních věží, je elektrárna Prunéřov, která je vůbec největší českou elektrárnou.


K  Hasištejnu vede nejkratší cesta z obce Místo, která je od hradu vzdálená zhruba kilometr. Pokud přijedete vlakem, můžete vystoupit na nádraží Prunéřov a ke hradu dojít pěšky asi pětikilometrovou procházkou. Výlet na hrad je také možné spojit s návštěvou nedalekého Chomutova, kde se kromě vycházky hezkým historickým centrem můžete vykoupat v Kamencovém jezeře. Jezero vzniklo zatopením kamencového dolu a právě díky vysokému obsahu této látky v jezeře nerostou řasy ani sinice a voda je tak krásně čistá.HasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejnHasištejn

Total Views: 3982 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *