Les Království je jedna z nejkrásnějších českých přehrad, kamenné věže v pseudogotickém stylu s červenou stříškou na hrázi připomínají spíše nějaký hrad, než technickou stavbu. Navíc se nachází v malebné krajině pozvolna se zdvihajících vrchů Podkrkonoší. Návštěvu přehrady tak rozhodně stojí za to spojit s výletem po okolních kopcích, třeba až k vrcholu Zvičina s neobvyklou otočnou rozhlednou.
Přehrada byla na horním toku Labe vybudována v letech 1910 – 1919, podnětem pro její výstavbu byla katastrofální povodeň v červenci 1897.
Ve své době se jednalo o největší nádrž v Československé republice, pokud se týkalo zadrženého množství vody, a nejdelší přehradu, pokud šlo o délku zděné hráze.
Hráz je postavena z královédvorského pískovce a je vysoká čtyřicet jedna metrů. Její základna je 37 metrů široká a na délku měří oblouk hráze 218 metrů.
Zaujme i architektonické ztvárnění rozhledny pojednané v romantizujícím pseudogotickém duchu. Koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami.
Na pravém břehu nedaleko přehradní hráze stojí domek hrázného, který dominantní věží s cimbuřím připomíná kamenný hrádek.
V letech 1920 – 1923 byla pod hrází postavena průběžná vodní elektrárna, jejíž technologickou část dodala firma Českomoravská-Kolben z Prahy a elektrické zařízení firma Křižík Praha.
K výletům láká krásná krajina v podhůří Krkonoš kolem přehrady, odkud je to co by kamenem dohodil k nejvyššímu vrcholu Podzvičinska Zvičině.
Na vrcholu Zvičiny nachází chata s neobvyklou otáčivou rozhlednou, z níž jsou krásné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vrchlabsko, Orlické hory, Kladské hory s Deštnou, Broumovské vrchy, Kunětickou Horu, Podkrkonoší a Český ráj.
Rozhledna je asi deset metrů vysoká a vede k ní 65 dřevěných schodů ze vstupní haly Raisovy chaty.
Vedle Raisovy chaty je raně barokní kostel svatého Jana Nepomuckého z roku 1706.
Až se dostatečně pokocháte přehradní hrází, můžete se vydat po červené značce přes Bílou Třemošnou na vrchol Zvičiny. Poté, co se dostatečně vynadíváte do kraje, máte hned několik možností návratu. Nejkratší cesta zpět do Bílé Třemošné vede po zelené, delší procházka po modré a červené pak prochází přes malebné vesničky Třebihošť a Horní a Dolní Dehtov opět do Bílé Třemošné. Ta bude nejspíš startovním bodem pro ty, kteří přijeli vlakem, auto lze pohodlně nechat přímo u hráze přehrady.
A komu by snad ještě nestačily technické údaje…
Prosím, nevíte někdo,zda se trasa dá projet s kočárkem? Přemýšlím který vzít, terénní nebo klasiku. Díky i.
Asi bych raději brala terénní, přecijen jsou to lesní cesty…ale s trochou snahy projet půjdou :-)