Skalní město Hruboskalska mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova je snad nejoblíbenějším cílem turistů v Česku. Pokud se vám ale podaří vyrazit mimo sezonu, ve všední den, nebo dokonce obojí, můžete se mezi vysokými skalami a strmými kaňony toulat skoro sami. A je se rozhodně na co dívat, skalních věží je tu přes 400 a nejvyšší z nich se tyčí až do výšky padesáti metrů.
Mezi nejznámější skalní věže Hruboskalska patří Kapelník s celou kapelou i jeho Taktovka, Maják, Dračí zub či Dračí věž. Na skály je dobře vidět z vyhlídek, zvláště zajímavá je Janova vyhlídka, U Lvíčka, vyhlídka na Kapelu, nebo Mariánská vyhlídka s výhledem na Hrubou skálu a na Trosky.
Po hřebenové cestě vede kolem vyhlídkových míst červeně značená Zlatá stezka Českého ráje. Neméně zajímavá je i cesta po dně údolí, při níž se skalní věže tyčí přímo vzhůru nad vašimi hlavami.Nedaleko Mariánské vyhlídky se nachází symbolický hřbitov horolezců. Hruboskalsko je totiž mezi horolezci velmi oblíbenou oblastí a skalní lezení tu má dlouho tradici.
Pískovcové skalní věže Hruboskalska leží v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov.
Skalní město vzniklo zvětráváním pískovců, díky němuž se vytvořily skalní brány, tunely, výklenky a převisy.
Naopak takzvané Adamovo lože v Jeskyni milenců je dílem lidských rukou. Oltář lásky, vedle kterého stála nahá milenecká dvojice, nechal vybudovat maltézský rytíř František Adam z Valdštejna, bratr posledního valdštejnského majitele panství Josefa z Valdštejna.
Hruboskalsko ohraničují dva hrady: Valdštejn a Hrubá skála. Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje a druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Složitý komplex skalního hradu skrývá gotické zdivo, hluboká sklepení vysekaná do skály, barokní umělecká díla i romantické úpravy spojující středověk s 19. stoletím.
Zámek Hrubá Skála pochází ze 14. století, kdy byl založen Hynkem z Valdštejna. Koncem 16. století nechali Smiřičtí hrad přestavět v renesanční zámek a po požáru v roce 1710 došlo k další, tentokrát barokní úpravě. V polovině 19. století byl zámek Hrubá Skála přestavěn do novogotického stylu a od století dvacátého slouží jako ubytování a základna pro výlety do okolních skal.
Ideálním startem procházky po Hruboskalsku je Turnov. Tady doporučuji neminout krom městského centra kolem Náměstí Českého ráje jednu vskutku neobvyklou zajímavost. Je jí turnovský židovský hřbitov, který měl tu smůlu, že stál v cestě plánované dálnici. A tak tu dnes můžete vidět řady náhrobků, které stojí pod vozovkou dálničního obchvatu.
Přímo u turnovského nádraží se můžete napojit na červenou Zlatou stezku Českého ráje, která vás přes skalní vyhlídku na vrchu Hlavatice dovede až k hradu Valdštejnu. Až si ho prohlédnete, pokračujte dále po červené, která vás zavede kolem vyhlídek U Lvíčka a na Kapelu až do Bukoviny. Tady si prohlédnete park plný starých vzácných stromů a po červené můžete pokračovat až na Hrubou skálu.
Hrubá skála nabízí kromě prohlídky hradu také možnost občerstvení, nezapomeňte také vylézt na protější skálu, kde se dříve skladoval střelný prach a dnes je tu pěkná vyhlídka na areál hradu. Odtud se po zelené a modré značce můžete protáhnout mezi skalami k Adamovu loži a pak už se spolehněte na žlutou značku, která vás přes Mariánskou vyhlídku a symbolický hřbitov dovede na dno údolí. Stoupání zpět na Valdštejn si ušetříte, pokud na chvilku využijete služeb cyklostezky a pak už po zelené značce hurá do Turnova.
PS: V bývalé baťovské budově na náměstí v Turnově příjemně překvapilo občerstvení, kde si můžete dát kafe a dortík stejně dobře jako malinovku a chlebíček…takový mléčný bar pro 21. století.