Kolem obce Hudlice se to vyhlídkami jen hemží. Přímo na okraji vesnice se tyčí výrazná Hudlická skála, která nabízí široký rozhled do kraje, jen o pár kilometrů dál nedávno vznikla rozhledna Máminka, která láká nejen na pěkné výhledy, ale její dřevěná konstrukce od architekta Rajniše potěší také milovníky architektury. A pokud vám ani tyto pohledy do dálky ještě nestačily, vyrazte směrem k Berounu na krásnou starou rozhlednu Děd, ze které je perfektně vidět město, kde lze procházku stylově zakončit ve zdejším příjemném pivovaru.
Rozhledna Máminka stojí na vrcholu hory jménem Krušná, která je dominantou širokého okolí. Dříve tu stávala triangulační věž sloužící zeměměřičům, která se stala inspirací i pro podobu dnešní rozhledny.Věž z dílny architekta Martina Rajniše má dřevěnou konstrukci ve tvaru trojbokého jehlanu o výšce 33 metrů se zavěšeným válcem točitého dubového schodiště. Vyhlídková plocha je ve výšce 21 metrů a vystoupáte na ni po 98 schodech. Mimochodem, zajímavé jsou i jednotlivé schody, které si mohli lidé adoptovat a nechat na ně napsat svůj vlastní vzkaz. Za dobré viditelnosti z rozhledny prý dohlédnete na Klínovec, Ještěd i Šumavu.Pokud půjdete z rozhledny směrem do Hudlic, budete procházet mladou alejí jménem Tátovka.Už z dálky přitom vidíte výrazný skalní útvar jménem Hudlická skála. Tato buližníková skalka po miliony let odolávala, na rozdíl od okolního prostředí, erozi. Buližníky jsou starohorního stáří a patří k takzvaným zoogenním křemitým horninám, což znamená, že obsahují zbytky droboučkých mřížovců a někdy také zbytky křemenitých hub.Pod temenem skály se nachází vchod do jediné nekrasové jeskyně na Berounsku. Kdo se protáhne uzoučkým vstupem, dostane se do dvanáct metrů dlouhého prostoru opředeného mnoha legendami. V nejzazším koutě jeskyně je prý kamenný stůl, za nímž sedává panna v bílém rouchu a šije košili. Každým rokem udělá jediný steh. Až bude košile došita, přijde konec světa.Po dřevěném schodišti se dostanete až na vrchol skály, kde jsou umístěna kovová miřidla, která ukážou směr k zajímavostem v okolí.Hudlice jsou rodištěm Josefa Jungmanna, jehož rodný dům tu můžete navštívit. Jméno slavného rodáka nese i útulná Hospůdka u Jungmanna, která překvapí na vesnickou hospodu až nečekaně vynikajícími jídly a určitě ji doporučuji při vašem výletu neminout.K rozhledně Děd vede z Hudlic asi šest kilometrů dlouhá cesta. Cihlová novogotická rozhledna s cimbuřím byla postavena v roce 1893 jako první rozhledna Klubu českých turistů. Jako materiál byly použity bílé cihly z Králova Dvora u Berouna. Stavba trvala pouhé 4 měsíce a rozhledna byla otevřena 17. září 1893.Na vyhlídkový ochoz ve výšce 12 metrů, vede 23 kamenných a 33 litinových schodů. Věž je volně přístupná a výhledů na Křivoklátskou vrchovinu i město Beroun si tak můžete užívat po celý rok.Pokud jste zdatní chodci či zarputilí odpůrci výletů autem, můžete se na výlet po všech jmenovaných rozhlednách vydat v našich stopách. Dvacet pět kilometrů dlouhý výšlap začíná v Nižboru a po zelené, červené a modré značce vás přes Nový Jáchymov dovede na rozhlednu Máminka. Odtud se dostanete po silnici do Hudlic, kde můžete vystoupat na Hudlickou skálu a pro další postup se posilnit v Hospůdce u Jungmana. Cesta z Hudlic na rozhlednu Děd vede přímo po červené značce a pak už zbývá jen seběhnout po modré do Berouna a přes město dojít k nádraží, nebo se ještě stavit ve výborném pivovaru Berounský medvěd, který najdete jen pár kroků od nádraží.
Pokud jedete autem, jsou ideálním výchozím bodem Hudlice, odkud vyběhnete na Hudlickou skálu, občerstvíte se a k Mámince můžete buď dojít pěšky, nebo se ještě o kousek přiblížit autem. K Dědu pak vede cesta z Berouna, využít můžete i okruhu Talichovy naučné stezky.
Tak to jsou úplně parádní výhledy. To vypadá na super výlet :)
Díky, výhledy z Máminky i Hudlické skály jsou fantastické, opravdu doporučuji na výlet ;-)