Rovinami Hané z Kroměříže s výhledem z tovačovské věže až do Prostějova

Pokud jste se pokochali Kroměřížskými zahradami a chcete sezení v útulných kavárničkách na zdejším náměstí vyměnit za trochu nenáročného pohybu, vydejte se na výlet na kole rovinami Hané. Ty v celé šířce uvidíte z věže zámku v Tovačově. U města si pak ještě prohlédněte památník bitvy pruských a rakouských vojsk a už se můžete vydat do Prostějova. A protože kilometry téměř bez jediného kopce zvládnete celkem rychle, zbyde čas zajet ještě k Plumlovské přehradě, kde vás kromě odpočinku u vody překvapí i vysoko nad hladinou se tyčící zámek.

Kroměříž je městem zahrad, ostatně dvě z nich, Květná zahrada a krajinářský park zvaný Podzámecká zahrada, byly dokonce zapsány na seznam památek UNESCO. Kromě toho tu najdete krásný arcibiskupský zámek s bohatými sbírkami včetně Tizianova obrazu Apollon a Marsyas. Zastavte se také na živém náměstí plném nejen historických domů, ale také kavárniček a restaurací.

Květnou zahradu, která bývá nazývaná také Libosad, nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Pozdně renesanční zahrada s 244 metrů dlouhou Kolonádou a s labyrinty zelených stěn je doplněna dvěma historickými skleníky. Střed zahrady pak tvoří Rotunda, osmiboký centrálně orientovaný pavilon doplněný čtveřicí umělých jeskyní se sochami faunů, fontánami a alegorickými postavami ročních období. Zajímavostí je pomerančová zahrada, obnovená Holandská zahrada pro pěstování cibulovin, obrovská voliéra na ostrůvku uprostřed vodní plochy, nebo Králičí kopec protkaný norami, v nichž dnes opět žijí králíci. 

Z Kroměříže vyrazte směrem k městečku Chorpyně, do nějž vjedete kolem rybníku přímo k pozdně renesančnímu zámku s vysokou štíhlou věží. V něm dnes sídlí expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka, kubistického malíře Emila Filly. Dalším, byť bájným, chropyňským rodákem král Ječmínek. Podle lidové pověsti jeho matka utekla před zlým manželem z právě ze zdejšího zámku a v poli ječmene porodila dítě, které zdejší lidé považovali za budoucího zachránce Moravské země. V Chropyni na Ječmínka prý čekají dodnes, proto je stůl v jeho sále stále prostřený a zaklepe-li se na něj přesně o půlnoci, Ječmínek se údajně ozve. Cestou odtud se ještě zastavte u Chropyňského pramene, pozůstatku lázní, které zde stávaly od poloviny 20. století až do povodní v roce 2007.

Dále se vydejte po cyklostezce rovinatými lesy až k Tovačovu, který je také obklopen rozlehlými jezery, vzniklými na místě štěrkopískových lomů. Tovačov je město výsostně renesanční, tato doba se dochovala ve zdejším půdorysu i na fasádách domů na náměstí či zdejší radnice. Dominantou města je areál zámku s devadesát metrů vysokou věží. Věž přezdívaná Spanilá byla vystavěna v roce 1492 a je tak nejstarší renesanční památkou na sever od Alp.

Ještě dříve zde stávala vodní tvrz pocházející z druhé poloviny 11. století, období největšího rozkvětu pak přišlo v 15. století, kdy měl zdejší panství v držení moravský zemský hejtman Ctibor Tovačovský z Cimburka. Za dalších majitelů z rodu Pernštejnů byl dokončen obranný systém a byly postaveny hospodářské budovy v předzámčí. Významnými novorenesančními úpravami prošel zámek koncem 19. století, kdy jej vlastnil průmyslník David Guttman.

Z Tovačova vyrazte k památníku bitvy mezi pruskými a rakouskými vojáky, která se zde uskutečnila 15. července 1866, tedy po porážce Rakouska v bitvě u Hradce Králové. Památník bitvy se jmény 288 padlých vojáků rakouské armády byl odhalen již o rok později, v okolí města najdete ještě několik menších pomníčků, například mohyla pruského majora Eduarda z Behru. 

Po cyklostezce pokračujte po malých silničkách až do hanácké metropole Prostějova se zámkem, několika kostely a dvěma radnicemi. Ta novější z let 1911 až 1914 se 66 metrů vysokou věží je dominantou náměstí T. G. Masaryka, v té starší je dnes muzeum. Prohlédněte si také zámek na Pernštýnském náměstí, kostely Povýšení sv. Kříže, sv. Jana Nepomuckého, sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoděje. Hlavním kulturním a společenským centrem a současně jednou z architektonických dominant Prostějova je Národní dům ve stylu české secese, vystavěný v letech 1905-1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, který slouží zároveň jako městské divadlo, restaurace a kavárna.

Odpočinek u Plumlovské přehrady si musíte zasloužit zdoláním kopce, který ji odděluje od centra Prostějova. Jedna z nejstarších českých přehrad vznikla na počátku 20. století, jako ochrana proti povodním na říčce Hloučela. Dokončena byla v roce 1933 a dnes se tu můžete třeba vykoupat.

A nebo popojet ještě kousek podél břehu až pod zámek Plumlov. Při pohledu od přehrady vysoká budova byla vystavěna v manýristickém stylu v letech 1680–1688 vedle původního plumlovského hradu Janem Adamem z Lichtenštejna podle projektu Karla Eusebia z Lichtenštejna. Původní plány na čtyřkřídlý zámek ale nebyly nikdy dokončeny, dnes tak stojí na skále nad vodní hladinou jen jedno třípatrové křídlo a ani jeho výzdoba nebyla nikdy dotažena do konce.

Trasa: https://mapy.cz/s/goravetacu 

Total Views: 709 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *