Valdek: Zřícenina, která střeží vojenský prostor Brdy

Už od třináctého století stojí v lesích uprostřed Brd hrad Valdek. Postavit ho dal rod Buziců, v 15. století byl nějakou dobu i v držení krále Václava IV. a už od počátku 17. století pustl. Zásadní ránu mu ale zasadilo až století dvacáté, kdy se Brdy změnily v jeden obrovský vojenský prostor a dostat se k hradu tak bylo prakticky nemožné. Až posledních několik let se začal vojenský prostor pomalu otevírat lidem a na Valdek tak bylo možné legálně zajít alespoň o víkendech. Auta sem ale stále nesmí a hrad se tak stává ideálním cílem pěších nebo cyklistických výletů.

ValdekBrdy jsou obecně skvělým terénem pro cyklisty, vojáci tu totiž vybudovali zpevněné cesty a dnes přístupné okraje vojenského prostoru křižuje rozsáhlá síť cyklostezek, takže už jen zbývá zdolat poměrně strmá stoupání. Ideálním startem pro cyklovyjížďku na Valdek je buď městečko Hořovice, nebo dřívější centrum stejnojmenného vojenského prostoru Jince. Z Jinců pokračuje hezká cyklostezka až do Příbrami, případně pro ty zdatnější až k Padrťským rybníkům, nebo dokonce až k vodnímu hamru v Dobřívi.Brdy

 


 

Hrad Valdek je zhruba na půl cesty mezi Hořovicemi a Jinci. Necelých dvacet kilometrů dlouhou trasu lze zvládnout jak pěšky, tak na kole. 

MAPA


ValdekBrdyValdekBrdyValdekBrdy

Total Views: 3642 ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *