Červené Poříčí: zámek, kde památkářům nahlédnete pod ruce

Na zámku v Červeném Poříčí nedaleko Klatov vás rozhodně nečeká klasická zámecká prohlídka s načančanými pokoji připomínajícími svým luxusním vybavením dávnou slávu sídla či příběh posledních šlechtických majitelů. Červené Poříčí se ukazuje tak, jak to v něm dnes opravdu vypadá, tedy ve stavu před rekonstrukcí. Zámek byl totiž výrazně poškozen nevhodnými stavebními zásahy ve 20. století, kdy tu sídlila lesní správa a mnohé reprezentativní místnosti byly přepaženy a využity jako byty. Přesto se na zámku dochovalo několik fresek a stropních maleb, některé odkryté pod stropními pohledy, na jiné jen nahlédnete sondami vytvořených v pozdějších výmalbách.

Červené PoříčíPři pohledu zvenku je přitom zámek nesmírně reprezentativní, vždyť jde o jeden z mála příkladu saské renesance na českém území. Zajímavé je i uspořádání okolí zámku, který kdysi stával v okrasné zahradě a jehož areál je obehnán zdí s věžovitou branou. Samotný zámek byl původně jednokřídlou patrovou obdélnou budovou s nárožní polygonální věží, později doplněnýo další budovy.Červené PoříčíZámek byl postaven roku 1611 Mikulášem Šicem z Drahenic na místě starší tvrze. Za účast ve stavovském povstání byl zámek prvnímu majiteli roku 1623 zkonfiskován a dostal se do vlastnictví bavorského rodu Kronenbergů. O barokní úpravy se zasloužili Haubenové, Törringové z Jettenbachu a bavorský vévoda Klement František. V 19. století se zámek ocitl v rukách habsburské císařské rodiny, konkrétně toskánských vévodů a spolu s celým panstvím se ještě před polovinou 19. století stal součástí korunních statků.

Červené PoříčíPo vzniku Československé republiky přešel zámek do státního majetku, konkrétně pod Ústřední ředitelství státních lesů. Také po 2. světové válce zůstal zámek ve státní správě, později se stal sídlem lesního závodu, pro jehož zaměstnance byl v 60. letech upraven na byty. Právě v této době byly interiéry zámku nejvíc poničeny, velké místnosti přepaženy a vestavěny celé byty i s vytápěním či koupelnami. Stopy těchto zásahů jsou při prohlídce vidět i dnes, mnohde jsou ještě na stropě viditelné pozůstatky příček a na stěnách najdete válečkovou výmalbu, jakou si jistě pamatujete třeba z babiččina bytu.Červené PoříčíPřesto se v zámku dochovalo několik fresek a především stropních maleb s antickými motivy jako je Paridův soud či Bohové na Parnasu. Na zdech se pak zachovaly fragmenty ornamentální výzdoby nebo třeba zbytky vyobrazení zámků italských Habsburků. V lapidáriu se nacházejí sochy zpodobňující české panovníky, které stávaly na zdi obklopující zámecký park.Červené PoříčíPři prohlídce zámku si nejprve projdete renesanční přízemí budovy, které ukazuje architektonické uspořádání místností v 17. století v kontrastu jejich přestavbou ve druhé polovině 20. století. V prvním patře pak postupně navštívíte jednotlivé místnosti bývalého vévodského apartmá z druhé poloviny 18. století. Na konci prohlídky si pak prohlédnete soukromý pánský apartmán v přízemí zámku, který je ukázkou důmyslného propojení místností celého podlaží. Na závěr určitě nevynechejte pohled na zámek přes zahradu, který vám umožní představit si, jak to tu asi vypadalo v době největší slávy.Červené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené PoříčíČervené Poříčí

Total Views: 3036 ,

One thought on “Červené Poříčí: zámek, kde památkářům nahlédnete pod ruce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *