Příroda, která vznikla lidskýma rukama, přivítá kousíček za česko-německými hranicemi přívětivě milovníky cyklistiky, in-line bruslení i vodních sportů. Lužická jezerní krajina je dnes příjemným místem pro sportovně laděnou dovolenou či prodloužený víkend. Přitom ještě před pár desítkami let tu bývaly hnědouhelné doly. Snad největší rekultivační projekt v Evropě ale dokázal, že když se chce, dá se zachránit ledacos…
Na březích postupně napouštěných jezer čekají na příznivce in-line bruslení i pohodové cyklistiky stovky kilometrů tras s luxusním asfaltovým povrchem. Nové asfaltové stezky vedou po březích jezer, občas míjejí pláž či přístaviště loděk, jindy pak projíždějí borovými či březovými lesy. Většina tras je okružních, takže nehrozí, že se budete muset vracet stejnou cestou. Navíc na sebe jednotlivé stezky navazují a tak si můžete nakombinovat výlet tak dlouhý, jak chcete.
Soustava jezer Lausitzer Seeland se nachází v německé Lužici severně od města Bautzen, v okolí městeček Hoyerswerda, Senftenberg a Spremberg. Jezera vznikají citlivou rekultivací a postupným zatopením povrchových hnědouhelných dolů. Dnes najdete v Lužici přes dvě desítky jezer. Kompletně napuštěna ještě nejsou, dnes jsou tu k vidění všechna stádia zaplavování – od nedávno ukončené těžby až po plně napuštěná jezera připravená k rekreaci. Až budou rekultivační práce hotové, měla by Lužická jezerní pánev být největší umělou jezerní oblastí v Evropě.
Každé z jezer, která jsou spojena splavnými kanály, je trošku jiné. My začali bruslařský prodloužený víkend u jezera Senftenberger See, které vzniklo zatopením povrchového dolu jako v té době největší umělé jezero v Evropě už v roce 1973. Okolo jezera vede asi osmnáctikilometrová trasa bez problémů sjízdná pro in-line bruslaře. Jediný trochu nepohodlný úsek je průjezd městečkem Senftenberg, horší asfalt vám ale vynahradí příjemný přístav s vyhlídkovým molem, kde se můžete pokochat lodičkami na jezeře, nebo se stavit na kávu či zmrzlinu. Zajímavostí Senftenberger See je také ostrov uprostřed jezera, který je přírodní rezervací. Na ostrov se tak nepodíváte, stezka ale vede kolem rozhledny, z níž si ho prohlédnete pěkně svrchu.
Na soustavu dalších jezer je Senftenberger See napojeno kanálem Koschener, jehož zdymadla umožňují mezi jednotlivými vodními plochami proplout také lodím. Přes kilometr dlouhý kanál vás dovede k jezeru Geierswalder See, kolem něhož vede další – tentokrát šestnáctikilometrová – trasa. Při projížďce kolem tohoto centrálně umístěného jezera jistě neminete malebný maják, který dnes slouží jako restaurace a ubytování.
Jezero Geierswalder See je napojené na další kanál s názvem Sornoer, který vás dovede k jezeru Sedlitzer See. Tuto propojku rozhodně nevynechejte, nachází se tu totiž architektonicky asi nejzajímavější stavba na jezerních stezkách, rezavá rozhledna Rostnagel (česky by se její název dal přeložit jako Rezavý hřebík). Rozhledna z úmyslně zrezlého materiálu je vysoká 30 metrů a byla vyrobena ze 111 tun oceli. Když vystoupáte na její vrcholek, můžete se pokochat výhledem na několik okolních jezer Partwitzer, Geierswalder či Sedlitzer See, ale i na větrné elektrárny v Klettwitz a tepelné elektrárny Schwarze Pumpe a Boxberg.
Poslední tip míří na jezero od těch předchozích trošku vzdálenější, ale rozhodně zajímavé. Bärwalder See, které je největším jezerem Saska, láká na perfektní asfalt, písečné pláže a koupání v čisté vodě. Milovníci kontrastů ocení také výhled na chladící věže elektrárny Boxberg.
Vůbec jsem neznala a vypadá to hodně zajímavě. Díky za tip na výlet!
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for
supplying this information.
Pingback: Z Berlína do Prahy na kole kolem jezer a Sprévy i přes Lužické hory | KACHNA SE KOCHÁ