Voděradské bučiny jsou místem, které láká k procházkám i v době, kdy byste nejraději seděli u krbu s hrnkem čaje v ruce. Určitě sem můžete vyrazit kdykoli v průběhu roku, pás bukových lesů mezi Louňovicemi, Vyžlovkou, Jevany, Černými Voděrady a Struhařovem je ale obzvláště kouzelný na podzim, kdy koruny stromů zezlátnou, a vy se můžete procházet po listím zasypaných cestách.
Výbornou zprávou pro obyvatele Prahy je navíc to, že cesta do Voděradských bučin opravdu netrvá dlouho a tak si sem můžete zajet klidně jen na odpolední výlet. Voděradské bučiny, které se nacházejí na pravém břehu Jevanského potoka, jsou jedním z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách.V lese nechybí mohutné buky, několik set let staré duby či až čtyřicet metrů vysoké modříny.
Lesy Voděradských bučin jsou přírodní rezervací, která chrání rozsáhlý areál starých bukových porostů a zajímavých geologických jevů z počátků čtvrtohor. Navštívit tu můžete také dnes již nefunkční lom, odkud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Bučinami prochází osm kilometrů dlouhá naučná stezka seznamující s rostlinami i živočichy, které tu můžete potkat, i s různými geologickými jevy. Stezka začíná i končí na hrázi Jevanského rybníka.Další variantou, obzvláště pokud přijedete příměstským autobusem a nemusíte se tak vracet k autu na začátek výletu, je zahájit procházku bučinami ve vesnici Louňovice, kde kromě možnosti občerstvení najdete i kamenický skanzen pod širým nebem. Tam si můžete prohlédnout kamenické výrobky jako třeba patníky a sloupy, okapový žlab, žulový náhrobek či úlomek mlecího kamene.Z Louňovic vyrazte po modré turistické značce a ještě chvilku nezapomínejte na těžbu kamene. Hned na dalším rozcestí totiž můžete udělat drobný úkrok k bývalému lomu Kaménka, kde se žulové kameny opracovávaly až do začátku 20. století. Právě odtud také pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Cestou k lomu si všimněte také pozůstatků bývalé kovárny.U odbočky k lomu narazíte také na naučnou stezku Voděradské bučiny, která vás povede dále po cestě klikatící se mezi zlatavě zbarvenými lesy. Po stezce dojdete až na okraj Jevan ke stejnojmennému rybníku. Právě rybníky vás spolu s naučnou stezkou budou provázet po zbytek cesty.Minete rybníky Jevanský, Švýcar, Ján i Vyžlovský. Občas stojí za to sejít z cesty a dojít až na hráz či k hladině rybníka, kde se můžete kochat zrcadlením mohutných stromů na vodní hladinu. U Vyžlovského rybníka opusťte naučnou stezku a držte se červené turistické značky. Spolu s ní projdete kolem posledního z rybníků s názvem Pařez a dojdete k autobusové zastávce na konec asi jedenáctikilometrového výletu.