V přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových lázní najdeme jeden z mála důkazů sopečné činnosti v Česku. Asi nejvíc fascinující jsou bahenní sopky, které sice nejsou plné lávy, jejich bublání ale dává jasně najevo, že pod povrchem něco žije. Neméně zajímavá je i okolní pustá krajina sem tam porostlá trávou či nízkým křovím. A nezapomeňte ochutnat také některý z minerálních pramenů, které v Soosu vyvěrají.
Bublající bahno a všudypřítomný zápach síry nezapře, že Soos je pozůstatkem dávné sopečné činnosti. Ze země tu vyvěrá na povrch čistý oxid uhličitý v bahenních sopkách, takzvaných mofetách.
SOOS je zajímavá také kvůli velkému množství minerálních pramenů, v rezervaci je přes 200 silně mineralizovaných pramenů i kyselek. Asi nejznámějším z nich je pramen Císařský, jehož teplota je kolem 18 stupňů.
Naučná stezka je dlouhá zhruba dva kilometry a vede po dně vyschlého jezera se slanou minerální vodou.
V rezervaci jsou k vidění mokřady pokryté vysokou trávou i rákosím i naprosto holé křemelinové plochy.Pověstnou měsíční krajinu rezervace SOOS tvoří takzvaný křemelinový štít. Jde o erozí zbrázděný nános křemeliny se zbytky schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera, který je pokrytý žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí.
Nejbližší přístup do rezervace je z obce Nový Drahov vzdálené asi šest kilometrů od Františkových lázní. Dojít sem lze i z Chebu. Cesta ale vede většinou po silnici, takže doporučuji vyrazit raději na kole.