Dlouhé chodby, obrovské větráky a bedny plné plynových masek: prostředí jako z nějakého apokalyptického filmu najdete na hraně vyšehradského údolí. Bunkr Folimanka navíc není jen nějakou vzpomínkou na minulost, v případě nebezpečí by mohl do čtyřiadvaceti hodin poskytnout Pražanům bezpečný úkryt.
Podzemní kryt na Folimance vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let a s rozlohou 1 332 metrů čtverečních je největším krytem v Praze 2.
Chodby jsou dlouhé 125 metrů, kapacita krytu je 1300 osob a zásoby by umožnily lidem přežít po dobu 72 hodin.
Bunkr Folimanka má tři vchody, dva v ulicích Pod Karlovem a Bělehradská a třetí přímo v parku Folimanka.
Bunkr má pancéřové dveře, vlastní studny a funkční agregát o výkonu 30kW. Je osvětlený, vytápěný a okysličovaný takzvaným přetlakem.
Bunkr je v dobrém technickém stavu a v případě nebezpečí by mohl okamžitě sloužit původnímu účelu.
Bunkr vznikl v padesátých letech minulého století, kdy byla obava z možné třetí světové války. V té době bylo současně postaveno mnoho významných pražských krytů, včetně bunkru na Parukářce nebo pod žižkovským Vítkovem.
V Praze je téměř 800 krytů civilní ochrany, do kterých se vejde zhruba 150 tisíc osob. V případě ohrožení ale jako úkryt může sloužit také velká část metra, které pojme 332 tisíc lidí, nebo tunel pod Strahovem pro 15 tisíc osob. Celkem by se tak mohlo ukrýt 42 procent obyvatel Prahy.
Bunkr je otevřený jednou za měsíc, vždy v sobotu dopoledne. Dostanete se do něj z ulice Pod Karlovem nedaleko stejnojmenné zastávky tramvaje číslo 11.