V kapli Jana Nepomuckého u Lorety umí chátrání být krásné

V lese nedaleko obce Loreta u Klatov je ukryté místo tak tajemné a krásné, že byste to ani nečekali. Střechu sice barokní kaple svatého Jana Nepomuckého nemá, kruhový průhled do nebe je ale působivější než jakákoli kupole. Nezapomeňte se podívat ani pod nohy, cihly, po nichž chodíte, tu totiž nejsou náhodně. Dílo pojmenované Kapka aneb Hladina hloubky chátrající kapli dokonale doplňuje.

Kaple LoretaKaple byla postavena roku 1730 pro Maxmiliána Norberta Krakovského, svému účelu ale sloužila jen krátce. V roce 1783 byla zrušena a od roku 1790 ponechána zkáze.LoretaJeště před druhou světovou válkou byla opuštěná kaple využívána jako rozhledna.Kaple LoretaDodnes se ze čtyřboké patrové barokní kaple dochovalo jen monumentální torzo.Kaple LoretaTo v roce 2013 doplnilo výtvarné dílo vytvořené z tisíců cihel připomínající zvlněnou vodní hladinu, do které spadla obří kapka. Netypickou podlahu s názvem Kapka aneb hladina hloubky vytvořila Kristýna Kužvartová z cihel, které vyhazovali lidé na stavbách v okolí.LoretaCihly jsou, i s ohledem na ochranu památky, v kapli jen volně naskládané, a postupem času se tak dílo – stejně jako kaple, jejíž je součástí – postupně rozpadá.LoretaCihlová kapka se do kaple dostala v rámci projektu Zaniklé a ohrožené kostely, který má tyto pozapomenuté památky a oživit a přiblížit je lidem.Kaple LoretaZa zastavení ale stojí i samotná vesnice Loreta, kde také najdete jednu velmi zvláštní kapli, která na první pohled zaujme dvěma vchody vedle sebe. Jde totiž o loretánskou kapli.

Kaple LoretaSvatá chýše Loreta je označení pro údajný dům Panny Marie v Nazaretu v Palestině, který byl podle legendy na konci 13. století přenesen anděly z Izraele do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto. Od 16. do 18. století byly stavěny napodobeniny Lorety v katolických zemích Evropy.Kaple LoretaPoutní kaple v Loretě na Klatovsku je poměrně jednoduchá stavba obdélníkového půdorysu zdobená erby Kolowratů a Vrbnů na východním průčelí a obrazem Panny Marie Loretánské. Uvnitř kaple můžete vidět fresky s náboženskými motivy netradičně umístěné na cihlových stěnách. Obdélníkovou místnost kaple dělí na dvě části dřevěná přepážka, před níž se nachází oltář.Kaple LoretaKapli nechala v osadě v té době ještě nazývané Vobora vystavět po vzoru Svaté chýše v roce 1711 hraběnka Marie Barbora Kolowratová, manželka nejvyššího komoří v Čechách Maxmiliána Norberta Krakowského z Kolowrat. Po roce 1730 se Vobora podle kaple přejmenovala na Loretu.

Za návštěvu stojí i samotné město Klatovy, nebo třeba nedaleký hrad Klenová.

Kaple LoretaK samotné kapli se dostanete po žluté turistické značce začínající v nedaleké obci Loreta. Z  Klatov sem vede příjemná asi šestikilometrová procházka. Zdatnější a ti, kteří si s sebou vezmou kolo, mohou pokračovat na nedaleký hrad Klenová a užít si tak parádní celodenní výlet.

MAPA

Delší trasa: MAPA

Kaple LoretaKaple LoretaKaple LoretaLoretaLoretaLoretaLoretaLoretaLoreta

Total Views: 4148 ,

One thought on “V kapli Jana Nepomuckého u Lorety umí chátrání být krásné

  1. Pingback: Klatovy a Klenová: Výhled na Šumavu z městské věže i hradu plného soch | KACHNA SE KOCHÁ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *